Mar 24 2011

جایزه خر نقره‌ای بورکینافاسو برای اخراجی‌های 3!

نوشته:     :::       24 پیام

چرخی روی نت، دیدم ای ددم وای ببین ملت چه خودشان را درگیر دو فیلم (جدایی نادر از سیمین و اخراجی‌های 3) کرده‌اند. تو گویی مملکت ایران با آن همه مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ووو همه مشکلات حل شده و تنها مشکل موجود رقابت فیلم‌های جدایی نادر از سیمین و اخراجی‌ها باقی مانده. اکثر کسانی که به این مساله پرداخته‌اند از این مساله شکایت دارند که چرا مردم بیشتر روی خوش به اخراجی‌ها نشان داده‌اند تا جدایی نادر از سیمین!
چیزی را که گویا این منتقدین یادشان رفته این است که بطور کلی مقایسه این دو فیلم با هم کار غلطی است. این دو فیلم متعلق به طبقه مختلف اجتماعی و دو دنیای جداگانه هستند و برای دو طبقه اجتماعی کاملا متفاوت ساخته شده‌اند. اخراجی‌ها برای طبقه فرودست و پایین جامعه ساخته شده در صورتی که فیلم‌هایی از جنس “جدایی نادر از سیمین” برای طبقه شهر نشین متوسط و متوسط به بالا ساخته شده و فیلمی است اجتماعی، در صورتی که آن یکی دیگر بیشتر یک فیلم است برای آنهایی که می‌خواهند یکی دو ساعت بروند سینما و خودشان را از مشکلات زندگی روزمره رها کنند، بنشینند و تخمه بشکنند بخندند و فیلمی نگاه کنند و اصلا نیازی به فکر کردن نداشته باشند!
در مورد آمار تماشاگر این دو فیلم یک نکته اساسی را اکثرا فراموش می‌کنند در نظر بگیرند و آن اینکه بطور کلی در هر جامعه‌ای حتی در پیشرفته ترین جوامع هم جمعیت عوام بسیار بیشتر از جمعیت نخبگان و طبقه بالایی است. پس نباید توقع داشت که فیلم جدایی نادر از سیمین از نظر فروش بتواند با اخراجی‌ها رقابت کند!

فکر می‌کنید اگر اخراجی‌ها به یکی دوتا جشنواره سینمایی فرستاده شده بود چه اتفاقی می‌افتاد؟ یقینا اخراجی‌ها جایزه خر نقره‌ای بورکینافاسو را هم نمی‌برد چه برسد به خرس طلایی جشنواره برلین! پس زیاد خودتان را از این مساله ناراحت نکنید که چرا اخراجی‌ها بیشتر تماشاگر داشته و جدایی نادر از سیمین کمتر!
دقت کنید معمولا فیلمهایی که شماره یک، دو و حتی سه و چهار آن به بازار می‌اید از نوع فیلم اخراجی هاست. چرا!؟ برای اینکه معمولا طبقه‌ای که این فیلم‌ها را می‌بیند زیاد علاقه ای به فکر کردن ندارد و در زمینه فکر ، تعقل و کنکاش در مسائل زیاد تبحر ندارند، به همین دلیل هم وقتی رفتند یک فیلمی دیدند و خوششان آمد یقینا شماره دو و حتی شماره سه و چهار آنرا هم خواهند دید، در صورتی که فیلم‌های سطح بالا عموما فقط یک بار ساخته می‌شوند و شماره دو و سه و چهار ندارند!

پس زیاد خودتان را نگران این مساله نکنید چرا تعداد تماشاگران اخراجی های 3 بیشتر بوده.

نوشته: در ساعت: 10:19 pm در بخش: اجتماعی,سیاسی,فرهنگ و هنر

24 پیام  |           

24 پیام به “جایزه خر نقره‌ای بورکینافاسو برای اخراجی‌های 3!”

 1. shabnam says:

  رتبه‌هاي زيباي جمهوري اسلامي، بعد از 30 سال حكومت بر مبناي اسلام فقهي

  رتبه هاي بالاي جدول:

  خودكشي زنان : رتبه سوم جهان

  اعدام: رتبهٔ دوم جهان بعد از چين و به نسبت جمعيت رتبه اول

  آمار مهاجرت نخبگان از ميان 91 كشور : رتبه اول جهان

  خطرناك ترين كشور براي وبلاگ نويسان : رتبه سوم جهان

  آزادي مطبوعات : رتبه ۱۷۲ از ۱۷۵كشور

  رتبه ۱۶۸در زمينه فساد دولتي

  رتبه 88 از نظر شاخص توسعه انساني

  ارزش گذرنامه ايراني در قعر جدول جهاني اعتبار

  رتبه ۱۲۳ جهاني در تامين سلامت مردم

  رتبه 219 نرخ تورم در ميان 225 كشور،

  ايران بالاتر از آنگولا در «انتهاي جدول» جاذبه هاي تجاري

  رتبه جهاني 101 سهم زنان ايران در مديريت ميان 120 كشور

  رتبه 144 فضاي كسب و كار جهان

  رتبه 186 در سرعت اينترنت

  ايران رتبه 172 از ميان 176كشور را براي آزادي رسانه كسب كرد .

  و….

  ريال ايران سومين پول بي ارزش جهان!

  پس…

  یه کف مرتب بزنیم به افتخار خودمون!!!
  آره دیگه خامنه ای درست میگه!ما واقعآ ژاپن جهان اسلام هستیم!

 2. kia says:

  خسن اقای عزیز
  حرف منطقی جواب ندارد و این پست شما کاملا منطقی است و واقفیت را بیان کرده است که در هر جامعه ای روخ میدهد در جامعه ایران فکر کنم اکثریت با سینما رونده گانی باشد که برای فکر کردن به سینما نمیروند فقط و فقط برای یکی 2 ساعتی تخمه ای بشکنند و بخنندان.

 3. Roya says:

  صحیح است

 4. رضا says:

  ضمن تایید نوشته‌ شما، طبق آمار خود نظام (که البته و طبیعتا به آن اعتمادی نیست) تماشاگران اخراجیها تابحال به ۱۰۰۰۰۰ نفر هم نمیرسد. کارهایی که برخی دوستان میکنند جنجال و سپس افسردگی بی مورد است. خود ایشان به نظام و در نتیجه آمارهایش اعتمادی ندارند ولی همان آمار نظام را مبنای تحلیلهایشان کرده و افسرده شده‌اند. در ضمن گاهی افراد برای خود چیزی را بزرگ کرده و وقتی با واقعیت روبرو میشوند که آن طبل توخالی بوده، شروع به شکایت میکنند، در حالی خود آنرا بزرگ کرده بوده‌اند، نه اینکه واقعا بزرگ بوده باشد. فیلم جدایی نادر از سیمین ربطی به جنبش سبز ندارد که بخواهیم انرا مقابل اخراجیها قرار دهیم. خود من از کسانی هستم که خرخره ده‌نمکی را در شرایط مناسب خواهم جوید ولی نه به دیدن جدایی نادر از سیمین رفته‌ام و نه خواهم رفت، چون تمام رسانه‌هایی که بویی از جمهوری اسلامی دارد را تحریم کرده‌ام، صدا و سیما نمیبینم و به هیچ سینمایی هم نمیروم. میبینید که برخی چیزی را بیهوده برای خود بزرگ میکنند.

 5. sad says:

  سلام حسن آقا
  خیلی از حرفاتو خیلی قبول دارم
  اینم یکی از اوناست
  منهای این که فحش می دی …البته با خود فحش خیلی مخالف نیستم
  ولی معتقدم شما ها خیلی کارهای موثر تر از فحش هم می تونید انجام بدید …شاید هم انجام می دید و من نمی دونم
  در رابطه با این مطلب شما
  وقتی کم سن تر بودم 16-20 یه چیز دموکراسی هضم نمی شد
  اینکه چرا کسی که صد ها کتاب خونده و ساعتها مطالعه و فکر داشته یک رای داره و کسی که ببعی هست و زحمت فکر رو که به خودش نمی ده هیچ داگم داگم هم هست یه رای
  سالها بعد جوابشو فهمیدم…اون شخص دوم تاثیر آنچنانی روی محیط اجتماعیه اطرافش نمیتونه بذاره
  و فقط یک رای داره
  ولی کسی که آگاه تر هست می تونه با تاثیر گذاری (حالا خوب یا بد بماند) روی دیگران ارا اونا رو هم بدست بیاره
  ولی در جامعه فعلی ما مشکل چیزه دیگه ایه
  این که حتی ذهن های پویای جامعه خصوصا جامعه جوان ما باز هم شدیدا داگم هستند
  نمونه اش تایید آقای موسوی و کروبی
  شاید شما هم ندونین که در تهران سالهای ساله که حکومت نظامیه
  یعنی این که هیچ مغازه ای حق خرید و فروش بعد از ساعت 12 شب رو نداره
  و پلمپ میشه اگه این کار رو انجام بده
  و هم چنین نیرو های نظامی و انتظامی حق بازرسی افراد رو دارن
  خوب این حق از کی اومد؟از زمان رفسنجانی و موسوی و کروبی
  اوکی اعدامهای 68 کار موسوی نبود(که بود) با هزاران هزار قانون دیکتاتوری که اونا وضع کردن چی باید گفت؟؟؟؟
  ظلم فقط شکنجه و اعدام نیست
  گرفتن یک ساعت زمان از یه جامعه 50 میلیونی برابر کشتن یک 20 هزار آدم 20 ساله ایه که ممکنه 70 سال عمر کنند
  البته مردم ما چون کلا تیمی نیستند و تیم رو هیچ حساب می کنند جمع بودن رو هم هیچ می دونن
  شما با این بحث موافقین؟

  • مگه میشه با حرف منتقی مخالف بود!؟ متسافانه جامعه ما برعکس چیزی که شما گفتین خیلی هم تیمی (گله ای) عمل می‌کنند! مگه نمی بینی چطور یک مرتبه همه سبز شده اند!؟ این کار اگه تیمی (گله ای) نیست پس چیست!؟ اتفاقا منظور شما که می گویید تیمی اونی باید باشه که در دنیای پیشرفته عمل می کنن بهش. یعنی هر قشر وطبقه ای از اجتماع با هم تشکیل نهاد هایی می دهند که بتوانند بوسیله آنها از منافع تیم یا گروه خود دفاع کنند.
   در مورد فحش دادن هم زیاد سخت نگیر اگر این فحش ها را ندم خناق می گیرم از دست این همه شارلاتان!

 6. sad says:

  قربان….عرض کردم تیمی نه گله ای
  همونطور که م یدونین گله ای یعنی تک تک افراد یک مجموعه برای منافع و چریدن خودشون شبیه هم عمل کنند و تحت تاثیر چوپان و سگ گله یا بز پیشرو باشند
  اصطلاحا هییتی هم می گن مثل غذا خوردن هیات های مذهبی که صرفا برای خوردن یک عمل مشابه انجام میشه
  ولی تیمی یعنی مجموعه ای که هر عضو علم و فن و تکنیکهای یه تخصص رو بدونه و اعضا یا همون افراد هر کدوم با اطمینان به صداقت هم و با اطمینان به تخصص هم پیش برن
  متاسفانه طرفداران آقای موسوی خیلی خیلی گله ای عمل می کنن تا اونجا که افرادی شبیه آقای نیک آهنگ کوثر هم اشتباهاتشونو می بینه و این یعنی آخر فاجعه
  طرفداران احمدی نژاد با این که قوی عمل نمی کنند ولی خیلی خیلی منظم تر و سازمان یافته تر از اینا هستن
  امید وارم حرکت گله ای سبز ها شبیه حرکت گله ای نسل قبل در 57
  یه افتضاح بزرگ دیگه رو موجب نشه
  خیلی فاجعه است اگه خامنه ای و احمدی نژاد نباشن و
  1-رفسنجانی بشه ولی فقیه
  2-خاتمی بشه رییس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت
  3-کروبی بشه رییس شورای نگهبان
  4-موسوی بشه رییس جمهور
  ساختار عوض نشه و فقط افراد عوض بشن

 7. ايراني says:

  دوستان دقت كنند كه قماش سينما رو در داخل ايران جماعتي هستند كه فقط براي وقت كشي و بيشتر كار هاي ديگر!!!!!!!!!!!به سينما ميروند و اتفاقا از فيلمهاي سطحي و مسخره به شدت استقبال ميكنند
  در واقع ده نمكي از همين لوده پسندي توده ها استفاده كرد براي يك عامي كه به خاطر جو بسته جامعه هيچ تصوري از سينماي واقعي (لوييس بونوئل بيلي وايلدر استنلي كوبريك و …) ندارد پس دركش هم از تماشاي خروس جنگي و اخراجيها فراتر نميرود

 8. shabnam says:

  وقتی خبر رکوردشکنی اخراجی ها و از همه بدتر خبر ایجاد سانس اضافی در ساعت یک و نیم بامداد برای تماشای فیلمی که جنبش اعتراضی مردم را به تمسخر و استهزاء گرفت را شنیدم و اینکه تعدادی از مردم برای دیدن این فیلم ساعت ها صف کشیدند و برای اینکه معطل نشوند و کارشون به فردا نکشه درخواست ایجاد سانس اضافی کردن در اوج تاسف و تاثر از وضع موجود تنها مطلبی که پیدا کردم که میتوانست اندر احوالات این مردم بی تفاوت باشد این حکایت بود :
  یک روز پادشاهی با کمبود نقدینگی در دربار دچار شد. با وزیر مشورت کرد، وزیر گفت از هر کسی که از دروازه شهر می گذرد ۵ سکه بگیریم درست می شود. پادشاه برآشفت و مخالفت کرد که مردم در تنگدستی هستند وشورش می کنند اما وزیر تمام مسئولیت را بر عهده گرفت. سکه را از مردم گرفتند و کسی صدایش در نیامد.این ۵ سکه شد ۱۰ سکه ولی اتفاقی نیفتاد.شد ۲۰ – ۳۰ – ۵۰ سکه باز هم اتفاقی نیفتاد.
  پادشاه که از اعتراض مردم هراسان بود دلیل رو از وزیر پرسید و وزیر گفت این مردم مبتلا به مرض بی تفاوتی هستند و ادامه داد اگر میخواهید مطمئن شوید که راست میگویم اجازه بدهید به کسانی که از دروازه شهر عبور می کنند و ۵۰ سکه می پردازند تجاوز هم بکنیم
  پادشاه برآشفت ولی از آنجایی که کمی به وزیر اطمینان پیدا کرده بود موافقت کرد.
  پس از چندی پیرمردی برای اعتراض نزد پادشاه آمد و پادشاه نگران از اینکه صدای اعتراض مردم درآمده و یکی به نمایندگی از معترضین نزد وی برای اعتراض آمده است. پادشاه به او امان داد. پیرمرد گفت : عالیجناب تقاضایی دارم ، و آن این است که لطف بفرمایید تعداد کسانی رو که تجاوز می کنند زیاد کنید تا ما اینقدر در دروازه شهر معطل نشویم.
  دزدین رای و کودتای انتخاباتی و انتصاب احمدی نژاد به سمت ریاست جمهوری (5 سکه) ، سرکوب ،کشتار شکنجه و بازداشت معترضین ده ،بیست،سی و پنجاه سکه، و حالا فیلم اخراجی ها و تجاوز به ماتحت مردم با تمسخر و استهزاء آنان (تجاوز در دروازه شهر) و درخواست سکانس اضافی برای تماشای فیلم(ماجرای اعتراض پیرمرد)…….
  خود حدیث مفصل بخوان از این رفتار مردم……

 9. sad says:

  حسن آقا…ببین هنوز هیچی نشده پارادوکس ها شروع شدن

  سهیل اعرابی : سهراب طرفدار موسوی بود.وظیفه هر ایرانیست به بازداشت مهندس موسوی و کروبی اعتراض کند
  http://www.greencorrespondents.com/2011/03/blog-post_8432.html#comment-form
  از طرفی درست میگه نه تنها هر ایرانی بلکه هر مدافع آزادی در جهان باید اعتراض کند
  ولی از طرف دیگه در پس این ماجرا نکات تاریک بسیار بسیار زیادند در حقیقت هیچ نکته روشنی نیشت
  این یک دعوای درون خانوادگی نظامه
  حتی خود این اقایون هم اعتراضی فراخور و در خور تواناییهاشون نکردند
  آقای موسوی که تهدید می کرد به بروز دادن اسرار اون سالها هیچی بروز نداد پس خیلی هم معترض نیست
  آقای کروبی هم که داروووو( drog) بهشون می رسه
  پس من شخصا معتقدم نباید اعتراض کرد
  حالا…….
  یه آقایی چون برادرشون کشته شده به خودشون این حق رو دادن که برای هر ایرانی وظیفه تعیین کنند
  اول اینکه صرف برادر بودن ایجاد هیچ نوع حقی برای ایشون نمی کنه منهای ابراز احساسات و همدردی
  دوم این که تعیین وظیفه برای همه ایرانیان….وایییییییییی
  اگه هم نهی کنین یا انتقاد کنین در بهترین حالت میگن نظرش رو گفته و در اونصورت بخاطر شقه احساسی ماجرا ما نمیتونیم بگیم بیخود همچین نظر استبدادی دیکتاتور مآبانه ای داره
  البته اون بهترین حالاته
  اینا که میگن داداششو کشتن و هرکی نقدش کنه همدست قاتلای برادرشه
  من که همچنان معتقدم در کشته شدن این جوون ها موسوی و احمدی نژاد هر دو مقصر هستن
  موسوی که عادت زمان جنگ رو ترک نکرده ….جوونای مردم رو با چار تا شعار و وعده فریب می ده و تحریک میکنه میفرسته خط مقدم جبهه رو مین
  هیچ کی نپرسید چرا تو درگیری ها موسوی جونش رو کف دستش نذاشت بیاد خیابون؟

 10. ایرانی says:

  http://peykeiran.com/Content.aspx?ID=30571
  ببخشید من جایی بهتر از کامنتدونی شما پیدا نکردم
  این لینک رو ببینین
  آخر ویدیو رو ببینین دقیقا ندا آقا سلطان در سوریه
  فردا خبرگزاری فارس میگه بازیگران فیلم ندا رفتن سوریه و این یه دلیل که اونا از طرف امریکا هستن و یه دلیل که ندا فیلم بوده

 11. ایرانی says:

  http://www.youtube.com/watch?v=2oQUTLEBzOE&feature=player_embedded
  لینک ندا آقا سلطان در سوریه
  روی youtube

 12. geranom says:

  سلام دوست عزیز از نقدتان لذت بردم سوالی داشتم: دیدم که شما به من لینک داده اید چه طوری می تونم به شما لینک بدم؟ وقتی پیوندها را فعال می کنم همش سایت های وابسطه ورد پرس را نشان می ده

  ——-
  پاسخ:
  مرسی

  لینک در وردپرس در بخش لیک ها افزوده می شود. آن لینک هایی که مشاهده می کنید متعلق به وردپرس است و از از قبل افزوده شده، اگر آنها را نخواهید باید خودتان حذف شان کنید.

 13. nana says:

  حسن آقای گرامی

  متاسفانه ستینگ وبلاگم بهم خورده و همه خط ها دنبال هم
  میچسبند میشود به من گدای نادان کمی کمک کنی
  پس وردم همان است که بود …………مرسی نانا زولا خانم جون

  • من یوزرنیم و پسورد تو را ندارم. معمولا وقتی کسی برایم پسورد می فرستد آنرا نه بخاطر می سپارم و نه جایی یاداشت می کنم.
   برایم بفرست تا نگاهش کنم

 14. nana says:

  حسن آقای گرامی

  برایت یک ایمیل فرستادم ……………نانا زولا

 15. nana says:

  حسن آقای گرامی

  مرسی وبلاگم را دوستی درست کرد ………نانا زولا

 16. kia says:

  خسن اقای عزیز
  حتمن خوانده ای که ارقامی که برای این فیلم اخراجی ها بیرون دادند همه دروغی بیش نبوده و محصول پخش این فیلم این دتعداد بازیده کننده و فروش بلیت را درست ندانسته و گفته او بی خبر است این فقط نشان از اخلاق اسلامی و اسلام ناب محمدی است که دروغ و ریا را وظیفه دینی خود میداند

 17. kia says:

  خسن اقای عزیز
  یک سئوال این کتاب کاروان اسلام را خودت نوشتی من که دارم میخونمش مردم از خنده واقعن مسلمانان را به شایستگی و هم چنان که هستند به قلم اورده شده است باور دارم اینها وقتی دور هم جم میشوند این چیزها را میگویند انهم وقتی شیعه باشی و از نوع ایرانیش مثل این اخوندهای ایرانی در قم که هر روز همین جیزها را که در کتاب نوشته است بهم میگویند خلاصه هرکسی این کتاب را نوشته دستش درد نکنه

  ——
  پاسخ:
  کیا عزیز این کتاب نوشته زنده یاد صادق هدایت است در زیر مطلب نوشته ام که این داستانی از هدایت است درضمن در نسخه پی دی اف آن نشوته شده که کار صادق هدایت است. خُسن آقا سگ کی باشد بتواند چنین شاهکاری را خلق کند!

 18. parisa says:

  همین هم زیاده به حق قسم ..خسن اقا جون اینجوری دست و دلباز نبودی شما پدر جان 🙂

  • خُسن آقا says:

   حق با تو هست پریسا جان! حق اش دست خر چدنی است که بلافاصله اصلاح می‌شود!

 19. Asghar says:

  bebakhshid shoma eshtebah kardid:
  Jayezeh KHARE GHAHVEII BORKINAFASO

 20. hamide says:

  خوشحالم كه بالاخره يكي پيدا شد حرف دل من و بزنه!از روز اول گفتم اگه مخالفت داريم بايد كلا سينماي ايران تحريم كنيم!
  ازتون ممنونم كه با قلم روان خودتون حقيقت مطلب روشن كرديد

 21. جلال says:

  کل سینما وتلویزیون و روزنامه ها و کل اثرات این رژیم نفرت آور است وآن را باید با کلیتش به سطل آشغال انداخت اینها حتی ارزش بودن درتاریخ را ندارند وحکومت آنها را بطور کلی سی وچند سال هرج ومرج و اوباش گری تاریخ عنوان کرد وازروی آن گذشت .مرگ بر همه جمهوری اسلامی وبانیان فراماسونر آن وتنها ره آزادی تفنگ است وبس !مبارزه بی خشونت سازگارا و نوری زاده وووو….. بدرد خودشان میخورد .

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی