Jul 19 2010

بی‌عدالتی اجتماعی مسبب تروریزم

نوشته:     :::       9 پیام

شوربختانه هر زمان کسی به این مقوله‌ها می‌پردازد به کمونیست و چپ و الخ بودن متهم می‌شود، یا هزار و یک انگ دیگر را باید به جان بخرد. خود من هزاران بار در بحث‌ها به کمونیست و چپ بودن متهم شده‌ام. نه اینکه فکر کنید طرفداران سرمایه داری با این شگرد به مخالفین خود حمله کنند ها! خیر اکثر کسانی که این گونه مقوله‌ها را درک نمی‌کنند اتفاقا خودشان جزو طبقه محروم هستند. فقط چنان گرفتار اسلام و کند ذهنی‌های جانبی دیگر هستند که نمی‌توانند بحث‌های این چنینی را درست درک کنند.
مساله زیاد پیچیده نیست با این حال اکثریت مطلق یا این مسائل را درک نمی‌کنند یا منافع شان ایجاب می‌کند که خود را به خواب خرگوشی بزنند.
فکرش را بکنید شما فرزندی از فرزندان خود را در تنگناهای گوناگون قرار بدهید ولی در عوض به دیگر اعضای خانواده با محبت و توجه بیشتر برخورد کنید، این مساله به مرور زمان باعث جدایی افتادن و درگیری‌های بیشمار در خانواده کوچک شما خواهد شد. وقتی شما مدام یکی از اعضای خانواده را سرکوب کردید و از محبت و منابع موجود در خانواده محروم کردید، به مرور زمان برای خود دشمنی می‌تراشید که کم کم به یک دشمن خونی تبدیل خواهد شد.
اگر می‌بینیم که در زاهدان حمله انتحاری انجام می‌شود، نمی‌توان تنها با محکوم کردن آن به خیال خود مشکل را حل کرد، مشکل ریشه‌ای تر از آن است که بتوان با سرکوب و محکوم کردن آن را حل کرد.
وقتی بخش بزرگی از شهروندان از پایه‌ای ترین حقوق خود و منابع مورد نیاز یک زندگی ساده محروم باشند، این برخورد دوگانه به مرور زمان تبدیل به تنفر و رفته رفته هرچه این بی‌عدالتی بزرگتر و گسترده تر شود به دشمنی تبدیل خواهد شد. حالا شما هر چه در توان و قدرت دارید بروید و نیروی نظامی و امنیتی را در منطقه بیشتر کنید! یقین بدانید که راه حل این نخواهد بود و درست برعکس این گونه راه حل‌ها به جدایی‌ها و دشمنی‌های بیشتر منجر خواهد شد.
من به عنوان یکی از اعضای خانواده ایران نمی‌توانم حمله‌های انتحاری زاهدان و دیگر درگیری‌های چریکی منطقه را محکوم کنم، چرا که این معضل با برخورد امنیتی و محکوم کردن و داغ درفش حل نخواهد شد. بی‌عدالتی‌ها بسیار عمیق تر از آن است که بتوان با ریش سفیدی هم حتی آنرا حل کرد. عمق فجایع چنان زیاد شده که نمی‌توان بدون بررسی دقیق و عمق این فاجعه و رفع این بی‌عدالتی‌ها آنرا کنترل و از بین برد.
شما که این حمله‌ها را تروریستی می‌نامید و محکوم می‌کنید، خودتان را جای این بمب گذاران و به قول شما تروریست‌ها بگذارید و بروید مدتی در سیستان و بلوچستان به عنوان یک شهروند سنی و بلوچ زندگی کنید تا درک کنید بی‌عدالتی‌ها چه بلایی سر باورهای شما خواهد آورد.
این بی‌عدالتی‌ها این روزها چنان گسترش پیدا کرده که به مرور زمان عناد و دشمنی دارد حتی به مناطق دیگر هم سرایت می‌کند و به مرور زمان این ناامنی‌ها گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد و اگر این رژیم به زودی سرنگون نشود و عدالت واقعی جایگزین درگیری نظامی امنیتی نشود، کل ایران درگیر این گونه حمله‌های تروریستی خواهد شد و حتی از این بدتر امکان یک جنگ داخلی هم غیر واقعی نیست. بی‌عدالتی و تنگ نظری‌ها این روزها چنان گسترده شده که حتی خودی‌های درون رژیم را هم غیر خودی کرده و وارد مبارزه با کل نظام کرده است.
به زبان ساده بگویم: وقتی گروهی هر چند قلیل را مورد بی‌عدالتی مفرط قرار دادید، به طور اتوماتیک مشروعیت یک قیام مسلحانه را مهیا کرده‌اید. نام اینگونه رفتار را نمی‌توان تروریزم گذاشت و به خیال باطل آنرا محکوم کرد. این یک مبارزه مشروع است که مشروعیت اش را از بی‌عدالتی گرفته و تا زمانی که بی‌عدالتی‌ها محو نشوند این رفتار را نمی‌توان تروریزم نامید و محکوم کرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم نام آن دفاع مشروع از حق حیات است، گروهی انسان که دیگر هیچ چیز برای از دست دادن ندارند، دست به هر عملی می‌زنند حتی کشتن انسانهای بیگناه. آن هموطن بلوچ یا کردی که دست به سلاح می‌برد از نظر من یک چریک است و نه یک تروریست و دارد از حق حیات خود دفاع می‌کند. من هم اگر در چنین شرایطی قرار بگیرم دست به سلاح خواهم بد و اگر نبردم یقینا یا شهامت چنین کاری را ندارم یا شعور آنرا.
من هم از کشته شدن انساهای بیگناه ناراحت و نگرانم، با این حال مسئول جانهای از دست رفتن این انسانهای بیگناه را حکام خونخوار می‌دانم و نه آن بلوچ یا کرد هم وطنی که از حق حیات و زندگی محروم و مجبور به مبارزه شده است.

نوشته: در ساعت: 4:16 pm در بخش: مبارزه با رژیم

9 پیام  |           

9 پیام به “بی‌عدالتی اجتماعی مسبب تروریزم”

 1. کامیکاز says:

  درود بر منطق کامیکازی و چریکهای ۱۳ ساله زنده باد چنین مبارزه حقیری

 2. پاسخ به کامیکاز:
  نگفتم زود انگ زده می‌شود!؟
  گمان می‌کنید آنکه دست به خودکشی و حمله انتحاری می‌زند از مردن خوشش می‌آید!؟
  واقعا فکر می‌کنید اگر ملت بلوچ حتی به اندازه دیگر اقوام مورد توجه قرار گرفته بود هم امروز دست به اسلحه می‌برد!؟ نکند فکر می‌کنید که مردم بلوچ و کردی که دست به اسلحه برده‌اند برای نوستالژی است!؟
  خیر قربانت گردم اینها پدیده‌های یک جامعه بی عدالت است، اگر همین بی‌عدالتی‌ها را در بهترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم رواج دهید نتیجه‌اش همین خواهد بود که در کشورهای عقب افتاده شاهدش هستیم.

 3. mehran says:

  man hamisheh fekr mikardam shoma sathe fekre toon kheili balast vali indafeh naaomidam kardin. chetor mitoonin az koshtane bigonahan defa konid? mobarezeh mosalahaneh baleh vali mardom mamooli ra beh bomb bastan na. inaa agar mobarez mosalahan bran paasdar bekoshan.

 4. آقا مهران هیچ کس از کشتن بی گناهان دفاع نمی‌کند. درک کردن شرایط زندگی مردم بلوچ را به شما توصیه می‌کنم هر وقت به این مهم دست یافتید آنوقت با هم بحث می کنیم.
  وقتی حکومتی باد کشت می‌کند طوفان باید برداشت کند. ما اگر می‌خواهیم از این خشونت‌های کور دور باشیم باید به دفاع از مردم محروم ایران بپاخیزیم و رژیم را سرنگون کنیم، اگر نکردیم و تنها ناظر بودیم و اجازه دادیم با این همه انسان مثل حیوان رفتار شود آنوقت است که باید منتظر طوفان باشیم.

 5. jay says:

  حُسُن حان
  حرف دل ما من رو هم زدی و بااجازه در فیس بوک شر کردم این پست رو

 6. با سلام
  دقیقا با تمام مطالب شما موافقم و به جرات می توانم بگویم که تنها مطلبی که به تحلیل و محکوم کردن آبکی نپرداخت و کاملا بدور از هر گونه دورویی و رودربایستی حرف دلش و البته حرف وجدانس را زد شما هستید. به خاطر این طرز تفکر به شما تبریک می گویم.

 7. دفترها says:

  جائی که زبان رو به بند میکشند ..جائی که آزادی بیان وجود نداشته باشه..اسلحه زبان به سخن میگشاید!
  در استان های محروم زندگی برای بسیاری از جوانان بی مفهومه…امکانات ابتدائی زندگی وجود نداره چه برسه امکان تحصیل و امرار معاش ..از تفریح نگید که جوک بسیار بی معنی است.
  نوجوان ١٣ ساله ای که در تهران به دنبال مدل مو یا فلان فیلم و کارتون است در زاهدان با آغوش باز به استقبال مرگ میره
  میدونید چرا؟ زیرا مرگ و زندگی فرقی براش نداره چه بسا مرگ از این زندگی پر رنج و محنت راحتش کنه..دیگه نه درد تحقیر..نه گرسنگی…
  در جواب کامنت اول باید بگم در مبارزه بین دو جبهه همیشه تر و خشک میسوزند.
  مگه جمهوری اسلامی وقتی جوانان مردم رو تو روز روشن در خیابانها میکشه میاد چرتکه میندازه که کدوم رو بکشم کدوم رو نکشم؟؟
  اگه هم جائی حسابی در مورد کشتار و اعدام کرده همیشه نخبه ها و برترین ها رو قربانی کرده.
  ما هر وقت این اعدام ها رو میبینیم تا چند روزی اه و ناله میکنیم و بعد هیچ…ولی فکر میکنید خاطره این انسانها از دل و روح اقوام و نزدیکان و دوستان فراموش میشه؟ این بمب گذاریها و اغتشاشات نشانه های بارز بی عدالتی ها و شروع اعتراضات گسترده قشری از مردمه.
  فراموش نکنید که آن نوجوان ١٣ ساله هم زاده خاک ایران بود و حق زندگی با امکانات ابتدایی رو داشت..امکانات ابتدائی:
  نان..کار…آزادی
  به نظر من مشکل باید اساسی حل بشه و مشکل کل نظام است که با اعدامها و کشتارها و محروم نگه داشتن قشرها باعث و عامل چنین اتفاقات ناگواری میشه.

 8. me says:

  افکار ما ایرانیان در حل رادیکالیزه شدن است. با مروری بر سایتهای مختلف این بخوبی مشهود است.
  در ایران وضع خیلی‌ از این چیزها بدتر است. اینها همه نتیجه حکومتی آخوندی و مرتجع است که ۳۲ سال است جان مردم را به لبشان رسانده است. البته اگر اشتباه نکنم مقصود از این مقاله مهر تأیید زدن بر بمب گذاری نبود. بلکه قبل از آنکه به محکوم کردن این حرکت بپردازیم باید مسببان اصلی‌ را که کسی‌ جز این رژیم نیست محکوم کرد.
  به نظر من این رژیم با زبان خوش خودش را کنار نخواهد کشید.

 9. امیرعلی says:

  گفتم بعد از مدتها به این سایت کثافت سر بزنم واقعا آدم از شکست شما نوکران اجنبی لذت میبره

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی