Feb 16 2010

سیستم عاملی برای امنیت

نوشته:     :::       8 پیام

سال گذشته وقتی مسافرت بودم یک مرتبه دیسک پی‌سی ام کرش کرد و تا آخر سفر مرا از دسترسی به پی‌سی و در نتیجه اینترنت محروم کرد.
امسال وقتی می‌خواستم بروم مسافرت برای جلوگیری از یک اتفاق مشابه، تصمیم گرفتم با خودم یکی از سیستم های عامل Live لینوکس ببرم، تا در صورت اتفاق مشابه بتوانم یک سیستم عامل زاپاس داشته باشم. پس از بررسی چند نوع از لینوکس‌های موجود، فدورا 12 (Fedora 12) را انتخاب کردم.
usb-memory.jpgدرست روز دوم سفر دوباره دیسک پی‌سی بامبول در آورد و کرش کرد (تو گویی نفرین سید علی باعث شده بود!!). پس از آن مجبور شدم در طول سفر از همین سیستم عامل زاپاس استفاده کنم. راستش را بخواهید چیز بدی که نبود هیچ، برعکس بسیار هم خوب بود. پس از اینکه برگشتم یادم افتاد به آن فعالین سیاسی را که رژیم دستگیر می‌کند و همراه خودشان کیس کامپیوتر آنها را هم برای کشف فعالیت‌های سیاسی می‌برند. با خودم گفتم این سیستم عامل Live می‌تواند چاره ساز کار فعالین سیاسی باشد. خوبی آن در این است که شما می‌توانید از این سیستم عامل برای فعالیت‌های سیاسی خود استفاده کنید و وقتی این گونه کارها تمام شد، با برداشتن USB Memory از روی پی‌سی، کامپیوتر را بدون هیچ ردپایی برای کارهای معمول با سیستم عامل اصلی آن بکار بگیرید. خوبی این سیستم عامل Live این است که آنرا می‌توانید روی یک USB Memory کوچک (1×3 سانتیمتر) نسب کنید و پس از استفاده آنرا در جایی مخفی کنید، هیچ اثری هم روی کامپیوتر شما باقی نخواهد گذاشت.
نسب این سیستم عامل روی یک USB Memory هم بسیار ساده است و در کمتر از چند دقیقه سیستم عامل آماده می‌شود. من آنرا روی حداقل ده نوع پی‌سی، چه از نوع لپ تاپ، چه پی‌سی معمولی(Workstation) امتحان کردم و با تعجب دیدم که روی همه پی‌سی‌ها بدون هیچ گونه مشکلی کار می‌کند. زبان فارسی را هم ساپورت می‌کند.
خلاصه این را می‌توان معجزه هزاره سوم نامید!
سایت فدورا بخش Fedora Live USB
با این برنامه می‌توانید به راحتی سیستم را روی یک USB Memory نسب کنید.

نوشته: در ساعت: 10:08 pm در بخش: کامپیوتر و اینترنت

8 پیام  |           

8 پیام به “سیستم عاملی برای امنیت”

 1. نیم says:

  فندکت هم که مثل ما جنبشیه. سیگاری هم که هستی حسن آقا جون

 2. sarvenaz says:

  با درود..حالا که سخن از مسائل فنی و حرفه ای پیش اومد حسن آقا من بیچاره مدتی است که به نصیحت شما گوش دادم و شبها دو سه مرتبه شما رو (منظور سایتتون ) پینگ میکنم!! ماشاالله ٢-٣ جور آی پی و دو سه جور آدرس وبسایت دارید که ما هر چه هر کدام رو پینگ میکنیم..این سایت ما بالا امدنی نیست که نیست!! دیگه هدف اصلی که همانا بالا امدن در لیست شما باشه رو فراموش کردم و لج کردم که هر طور شده این معما رو حل کنم!
  شما زحمت نکشید ها من فقط گفتم که فکر نکنید دست از تلاش برداشته ام!
  ————-
  پاسخ:
  شما نیاز ندارید که سایت من را پینگ کنید، باید آن سایت هایی که پینگ می‌پذیرند را پینگ کنیدمثل این:
  http://www.feedburner.com/fb/a/ping
  سایت من هیچ تاثیری بر این لیست ندارد.

 3. safarali says:

  تعیین تکلیف دکتر سروش برای مردم ایران؟؟؟ باز هم جمهوری اسلامی!!
  http://alestefta.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

 4. رابطه لینوکس و ویندوز مانند رابطه جنبش سبز با رهبر الدنگ است!!!

 5. دوست says:

  عزیزم پی سی به کامپسوترهای شخصی خانگی می گند. به لپ تاپ همون لپ تاپ می گن نه پی سی. دوم اینکه چیز شاهکاری پیدا نکردی ، خیلی وقته حتی سی دی های لینوکس را که با هاش می تونی سیستم رو بوت کنی ، تو بازاه.
  حرفات به حرفهای احمدی نژاد می مونه که دوبار پشت سر هم تو مسافرت هاردت کرش می کنه. نمی دونم چطور پی سیت رو کول کردی با خودت بردی مسافرت؟؟؟؟

 6. آقا یا خانم “دوست”! پی سی در زبان انگلیسی مخفف واژه personal computers است.
  این معجون پی سی هم می‌تواند لپ تاپ باشد هم ورک استیشن.
  باور ندارید از عمو ویکی پدیا بپرسید
  http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_computer
  این از این.
  در مورد سی دی های Live هم حق با شماست مدت زیادی است موجود است، ولی اگر شما توانستید بمن بگویید علت اینکه من این مدل USB را معرفی کردم برای چی بود! آنوقت من هم به شما یک جایزه خوب اهدا خواهم کرد.
  در مورد حمل و نقل پی سی یا همان که شما اصرار دارید لپ تاپ بنامیدش به عرض مبارک برسانم که وقتی مسافرت می‌روید گاهی اوقات این پی سی بیچاره تحمل نمی‌آورد، آخه خُسن آقا فقط با قاطر مسافرت می کند در نتیجه دست انداز راه! گاهی اوقات دیسک پی سی بیچاره تحمل نمی آورد معیوب می شود، و چیز خارق العاده‌ای هم نیست! زیاد سخت نگیر برادر! دوست نداشتی مطلب را بخوانی روی ریموت کنترل دستگاه فشار بده بزن یک کانال دیگه!

 7. درود بر مرد بزرگ نیک اندیش
  برای آسودگی در ساختن یک لینوکس روی حافظه یو اس بی به آدرس زیر بروید
  http://www.pendrivelinux.com/install-fedora-9-to-a-flash-drive-using-windows/

 8. رک گو says:

  تنها مشکل استارت زدن با USB Drive اينست که پی‌سی‌های کمی قديمی‌ امکان استارت از USB را ندارند.

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی