Jan 16 2010

تلفن همراه یا دستگاه شنود و جاسوسی همیشه همراه(!!)

نوشته:     :::       9 پیام

یکی از بچه‌های فعال داخل ایران ای میلی برایم ارسال کرده بود. در آن لینک مطلبی بود که می‌خواست القا کند که تلفن‌های همراه دستگاه جاسوسی است و الخ. خودتان بروید و مطلب را بخوانید و قضاوت کنید.
اینگونه ادعاها تنها می‌تواند از مغز بیمار دست اندرکاران امنیتی رژیم تراوش شود! چرا؟ توضیح می‌دهم.
شما فرض را بر این بگذارید که رژیم همه تلفن‌های همراه مردم ایران را به دستگاه جاسوسی تبدیل کرده باشد (این یک حالت ایده آل برای رژیم است).
باز هم فرض کنید همه این تلفن‌ها روزانه همه چیزهایی را که رژیم می‌خواهد بداند، شنود می‌کنند(ضبط می‌کنند) و به مرکز امنیت رژیم ارسال می‌کنند. (این چیزها بیشتر در فیلم‌های جیمزباند قابل اجراست! در دنیای واقعی مسائل بسیار پیچیده تر است.)
حالا این جا چند سوال بسیار اساسی باید مورد بررسی قرار گیرد!
1. چند درصد از ملت ایران تلفن همراه دارند؟
2. حجم شنودهای این همه جمعیت روزانه چه مقدار است؟
3. چند صد هزار نفر برای بررسی و شنیدن این حجم عظیم از شنود نیاز است؟
یقینا تعداد تلفن‌های همراه در ایران را باید یک چیزی بیشتر از 20 میلیون رقم زد. اگر هر کدام از این تلفن‌های همراه روزانه ده دقیقه شنود برای رژیم تولید کنند! حجم کل این شنودها می‌شود 200 میلیون دقیقه. حالا خودتان با یک حساب سر انگشتی حساب کنید رژیم چند صد هزار نفر مزدور برای شنیدن این حجم عظیم شنود ها نیاز دارد؟
قبول کنید، در بهترین حالت هم رژیم حتی قادر نیست شنودهای جمع آوری شده از سران سیاسی مخالف رژیم را هم روزانه بررسی کند، چه برسد به مخالفین عادی رژیم و مردم کوچه و بازار. این ترفندهای امنیتی فقط برای ترساندن مردم است وگرنه عملا چنین فعالیت‌های امنیتی اصلا امکان پذیر نیست. شاید بتوان صد یا هزار نفر را روزانه شنود کرد و از اطلاعات و داده‌ها استفاده امنیتی کرد، ولی همین که بخواهند تعداد بیشتری را کنترل کنند عملا این گونه عملیات امنیتی غیر ممکن می‌شود.
یک دلیل ساده دیگر هم وجود دارد که می‌توان با استناد به آن ثابت کرد که، رژیم حتی فکر شنود گذاشتن روی تلفن‌های همراه مردم عادی را هم به مغز معیوبش راه نمی‌دهد. وقتی حکومت تلفن‌های همراه را در روزهای حساس از کار می‌اندازند به این دلیل است که نمی‌توانند آنها را کنترل کنند، در نتیجه بهترین گزینه برای آنها از کار انداختن تلفن‌های همراه است.

نوشته: در ساعت: 8:53 am در بخش: سیاسی

9 پیام  |           

9 پیام به “تلفن همراه یا دستگاه شنود و جاسوسی همیشه همراه(!!)”

 1. mehran says:

  That is a very accurate and factual assessment. Thank you Hosan Agha

 2. مسعود says:

  نیازی نیست که همه هفتاد میلیون جمعیت ایران کنترل شوند که نه مفید است نه عملی فقط کافیست کسانیکه به آنها کمی شک دارند کنترل شوند، آیا هر روز خانه شما دزد می آید ؟ جواب منفی است ولی شما هر روز در خانه را میبندید و برای ماشینتان دزدگیر میگذارید

 3. آقا مسعود گویا شما به اصل مطلب دقت نکرده‌اید! آقای مامور انتظامات (همون جمزباند 007 سابق) فرموده‌اند همه‌ی پیامک‌ها و ای‌میل‌ها در کنترل ماست!!
  ما هم در جوابشان نوشتیم غلط کردید اگر بتوانید همه پیامک‌ها و ای‌میل‌ها را کنترل کنید. وگرنه اگر بنا باشد یکی دو نفر را کنترل کنند که آن حرفی است جداگانه. تازه در آن حالت هم آن افراد بخصوص خودشان این مسائل را به خوبی می‌دانند و راه کارهای جلوگیری و مقابله با آنرا هم بلدند و نیازی به توضیح بنده و هشدار شما هم نیست! ملطفت که هستید چی می‌خواهم بگویم!؟

 4. کاملا موافقم. اینها همه قپی برای ترساندن مردم هست که مردم حتی تو خلوت خودشون هم از اینکه حرفی خلاف حکومت بزنن بترسن و کم کم این ترس بهشون غالب بشه و دست از اعتراض بردارن. ارشد کامپیوتر هستم . تا جایی که علم شبکه و ارتباطات اجازه میده وقتی گوشی موبایل معمولی از همین هایی که تو بازار هست رو کال باشه و اونطرف خط صداتون رو بشنون در صورتی که منحصرا روی خط شما شنود کنن میتونن به محتوای مکالمات پی ببرن. و اگر گوشی دیس کانکت باشه برای اینکه هیچ کس نتونه خط شما رو شنود کنه همین کافیه . و اصلا لازم نیست گوشی رو خاموش کنید و یا باطریش رو در بیارید یا از این مدل جیمز باند بازی ها در بیارید. میدونم که شنود همگانی در هیچ جای دنیا امکان پذیر نیست چه از نظر منطقی که دلایلش رو خسن آقا گفت و چه از نظر علمی که اون بالا بصورت خیلی ساده فهم نوشتم.
  بنابر این نگران نباشید اینا X شعر زیاد میگن . چند وقت پیش هم تهدید کردن که کل اینترنت رو میخوان قطع کنن. ولی همین که تو تظاهرات روز عاشورا یکی دو روز سرعتش رو کم کردن شتاب و عابر بانک ها از کار افتاد. کلن این مدل تهدید های کلی گنده گوزی حساب میشه و نشان از بی سوادی فرد ادعا کننده داره.

 5. بابک معماری says:

  سلام تا حالا موبایل خودتو توی یک فویل آلومینیومی پیچیدی؟

 6. کامیار says:

  اولا چه چیزی بهتر از ایجاد رعب و وحشت میتونه مردم رو کنترل کنه !!؟ ثانیا همنطور که اشاره کردی کنترل و بررسی همه افراد نه لازمه نه اینکه شدنیه. البته امکاناتش برای سیستم های اطلاعاتی کاملا در دسترسه !! به عنوان کسی که در این زمینه آگاهی داره به شما باید بگم که تمام موبایلهایی که میخرید امکانات جاسوسی و مخفی در خودشان دارند !! همه تلفن های همراه بخصوص مدل های جدید به کمک نرم افزارهای جاسوسی که شرکت سازنده موبایل دارند( و با قمیت گزاف به سیستم های اطلاعاتی کشورها میفروشند … نوکیا رو که یادتون هست ؟؟؟) به راحتی قابل کنترل هستند و میتونند به راحتی صوت و تصویر رو بدون کوچکترین آگاهی شما انتقال بدن حتی در زمانی که در تصور شما خاموش هستند !!!

 7. بهمن ایرانی says:

  درباره کنترل ایمیل ها این کار امکانپذیر نیست مشروط به اینکه سایتی که ایمیل ها ارسال می شوند سایتهای بین المللی باشند نه داخلی.
  در مورد اس ام اس این کار ممکن است .توجه داشته باشید سامانه اس ام اس در اختیار مخابرات و در نتیجه وزارت اطلاعات است و چون اس ام اس ها متن هستند می توانند فیلترینگ ساده ای بگذارند که که فلان اس ام اس بین کدام شماره ها رد و بدل شده و حتی منشا ( اولین فرستنده ) که بوده است.
  دوستان برای رد کم کردن در ارسال اس ام اس های دریافتی اگر تغییری در متن دهند بد نخواهد شد.
  هدف از این اعلام حکومت استبداد ایجاد ترس است و با گرفتن دو نفر به صورت رندم این تهدید تاثیر خود را خواهد داشت.
  ولی راههای تقابل نیز بسته نیست.
  ———-
  پاسخ:
  ببینید شما اگر ای میل را هم بدون استفاده از پروتکل های رمزگزاری شده استفاده کنید قبل از اینکه ای میل شما به سرور مربوطه برسد بخواند. ولی اگر شما از پروتکل های ایمن استفاده کنید چنین امری غیر ممکن می شود.
  با این حال حتی ای میل هایی که رمزگزاری نشده اند هم دولت به این سادگی نمی تواند این همه حجم اطلاعات رد و بدل شده را یکی یکی بخواند
  به نظر من این ادعاهای احمدی مقدم خالی بندی بیش نیست و بیشتر برای ترساندن ملت است

 8. من از آقای کامیار خواهش میکنم مدارک خودشون رو دلیل بر ادعاهای زیر ارائه بدهند وگرنه لطفا ترس بیخود در دل مردم نندازند و به این شایعات دامن نزنند چون صفحات این وبلاگ ها رو خیلی ها میخونند.
  1.اینکه شرکت ها وسایل جاسوسی داخل گوشی موبایل جاسازی میکنند
  سیستم های جاسوسی رو برای استفاده از این وسایل در اختیار دولت ها قرار میدن2
  و اینکه یک گوشی موبایل میتونه وقتی خاموشه صوت و تصویر انتقال بده3!!!!
  من بی صبرانه منتظرم اگر قوانین مدار منطقی و سخت افزار تغییری کرده اند یا احتمالا قوانین نیوتون برعکس شده اند من رو هم بی اطلاع نگذارند
  ولی با صحبت دوستمون آقای بهمن ایرانی موافقم که میشه اس ام اس رو کنترل کرد اونم بخاطر اینکه نوشتاریه و میشه با یه برنامه ساده کلمات مورد دلخواه رو فیلتر کرد که اگر هم وطنان کلمات رو تغییر بدن اون روش هم ناک اوت میشه

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی