Sep 16 2007

روابط غیر معقول

نوشته:     :::       7 پیام

یک رفیقی من دارم که در این مدت 26 سالی که مقیم نروژ هستم با او رابطه بسیار نزدیک داشته ام یک چیزی در حد برادری.
این رفیق ما سابقا مسلمان بود. البته از آن نوع مسلمان‌ها که نه نماز می‌خواند و نه دیده بودم روزه بگیرد. از آن مسلمانهای جدید التاسیسی که فقط به خاطر مسلمان بودن پدر و مادر مسلمان شده‌اند. نه ایمانشان آنچنان قوی است که تحمل مراسم طاقت فرسای اسلامی را داشته باشند و نه زیاد از حد وارد چم و خم اسلام شده‌اند، آشنایی چندانی هم با قوائد و قوانین و دستورات اسلام ندارند، همین طوری شکمی مسلمان شده‌اند. البته اگر پیش این نوع مسلمان‌ها رفتار غیر اسلامی داشته باشیم با اعتراض آنها روبرو می‌شویم.
مادر این رفیق ما برعکس خودش، همه مراسم اسلامی را با جدیت پی گیری می‌کرد. به سبب اقامت‌های طولانی‌اش در نروژ حقیر هم گاهی مواقع مجبور به همنشینی با ایشان بودم. به خاطر تربیت غلطی که من هم مثل دیگر ایرانی‌ها از آن برخوردار بوده‌ایم، عموما سعی می‌کردم با این خانم که هم سن و سال مادر من را داشت برخورد جدی نداشته باشم. منظورم از برخورد جدی این است که من معمولا به همه نزدیکانم بصورت جدی در رابطه با اسلام بحث و جدل می‌کنم و امکان ندارد در برخوردی از این مساله کوتاه بیایم.
سالها قبل روزی این دوست دیرین را برای یک روز شنبه به شام دعوت کرده بودم، چون مادر ایشان هم در آن موقع در نروژ بود او را هم دعوت کردم.
چیزی را که در آن روز نمی‌دانستم این بود که ماه رمضان بود و من هم بدون اطلاع از موضوع، شام را برای ساعت 5 بعد از ظهر ترتیب داده بودم. همین جا توضیح بدهم که معمولا در نروژ شام در بین ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر سرو می‌شود.
وقتی که دوست من با خانواده همراه با مادرش به منزل ما آمدند، طبق روال همیشگی چون چند دوست دیگر هم دعوت بودند یک اپریتیف (apéritif) هم سرو کردم.
این عمل من واقعا بدون آگاهی از ماه رمضان بود وگرنه من حتی به مسلمان‌ها هم چنین بی توجه نیستم که به این صراحت به آنها توهین کنم، خصوصا به آنها که جزو دوستان و نزدیکان هستند. از همه بدتر اینکه شام را طبق معمول ساعت 5 سور کردم و این مساله هم باعث شد که جو موجود بیشتر رو به وخامت بگذارد.
تازه وقتی که شام را روی میز چیدم، دوست من پرسید که، مگر قرار نیست زمان افطار شام سرو شود!؟ تازه آن زمان دوزاری من افتاد که چه اشتباه بزرگی کرده بودم (دعوت یک مسلمان معتقد هنگام افطار همراه با اپریتیف! آن هم قبل از ساعت افطار!)
سرو شام زود هنگام و اپریتیف باعث شد که این خانم قهر کرد و دیگر از آن روز به بعد به من به چشم یک دشمن نگاه می‌کرد، و فشار زیادی روی پسرش می‌آورد تا رابطه‌اش را با من قطع کند.
آن دوران گذشت و به مرور زمان این دوست ما چنان با اسلام مشکل پیدا کرد که بصورت شفاف با خانواده و خصوصا مادرش بر سر این موضوع درگیر می‌شد.
در این سالها به مرور زمان یاد گرفته‌ام که همزیستی با مسلمانان معتقد و سفت و سخت تقریبا برای افرادی مثل من غیر ممکن است، حتی آنها که از نزدیکان هستند، یا آنها باید اصلاح بشوند یا اینکه مجبور به قطع رابطه خواهیم شد.

نوشته: در ساعت: 10:05 pm در بخش: نقد اسلام

7 پیام  |           

7 پیام به “روابط غیر معقول”

 1. شیمبل says:

  مهم مسلمان و غیر مسلمان بودن نیست. مهم تحمل دیگران و احترام به آنهاست. من پدرم یک آدم سوپر مذهبی است ولی تا جایی که یاد دارم قبل از انقلاب با اینکه خودش هرگز مشروب نمی خورد همیشه توی یخچال ما همه چور مشروب پیدا میشد. بر این باور هم بود که کسانی که مهمان ما هستند لزومی ندارد که با ما هم عقیده باشند. هر وقت مهمان داشتیم بهشان تعارف می کرد، هرچند هرگز ندیدم مشروب بنوشد.می گفت باید به عقاید دیگران احترام بگذاریم و بعد از آنها انتظار داشته باشیم به ما احترام بگذارند. یک نگاهی به ایت لینک بینداز http://www.youtube.com/watch?v=uEw7FPxZTb. باور کن اگر چنین چیزی را می خواستند برای پیامبر اسلام بسازند تابحال مسلمانان فلانشان را برای یکماه (نه بیشتر) پاره می کردند. اکثریت مسلمانان تحمل انتقاد ندارند و به هر عقیده غیر مسلمان به چشم دشمن نگاه می کنند. اشکال اصلی از اینجاست!

 2. شیمبل جان من متاسفانه نتوانستم ویدئو را ببینم.
  گویا آی دی ویدئو اشتباه است یا اینکه همه کد را کپی نکرده‌اید. این هم پیامی که یوتیوب می دهد:
  The url contained a malformed video id.

 3. من اینجا کلی با دوستان معتقد بحث دارم که بابا جان قرار است در آن دنیا به شما حوری و غلمان بدهند نه به ما٬ پس چرا ما باید در حضور شما نخوردن و نیاشامیدن را تحمل کنیم؟
  هیچ کس هنوز پاسخ قانع کننده‌ای نداده٬شما جوابش را نمیدانی؟

 4. آقای باقری این مسلمانهای بدخبت از درد بی عرضه گی و بی نوایی به اسلام روی آورده‌اند، توقع داری وقتی شما روزه خواری می‌کنی آنها بتوانند تحمل کنند!؟ خوب یقین بدان این ضعف باعث می‌شود که آنها هم روزه خواری کنند و حوری و غلمان در آن دنیا از دستشان برود.

 5. شیمبل says:

  حسن آقای گرامی
  این هم آدرس ویدئو
  http://www.youtube.com/watch?v=81m9oGu8i8U

 6. شیمبل جان شانس آوردیم مسیحی‌های خاورمیانه این ویدئو رو هنوز ندیدا وگرنه خون بپا می‌کردن.

 7. شیمبل says:

  خون به پا کردن مسیحیان خاور میانه مهم نیست. مهم اینه که
  1. این رو یکی از دوستان مسیحیم برام فرستاده
  2. من رو به اندازه یک روز خندوند.
  همیشه شاد باشی

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی