Feb 12 2007

باز ملاها فریبتان دادند؟

نوشته:     :::       22 پیام

دوستان عزیز این چه ساده انگاری است که همه چپ‌ها این روزها به آن گرفتار شده‌اند!؟
همه صحبت از فیلم دادگاه گلسرخی می‌کنند و اینکه چه شده که جمهوری اسلامی این فیلم را حالا بعد از 28 سال نمایش داده! عده‌ای که نزدیک است از این اتفاق حتی ذوق مرگ بشوند! ای کاش این فیلم پخش نشده بود. حداقل می‌توانستیم نوستالژی مقاومت را هر چند که یک فریب بیش نبود برای خودمان حفظ کنیم.
دوستان با گزینشی که در پخش این فیلم انجام شده، سانسور و بریدن و کنار هم چیدن و خلاصه قسمتهایی که پخش کرده‌اند، حتی کسانی مثل من هم که توهمی در باره افرادی مثل گلسرخی داشتیم حالا این توهم از بین رفته و به دلسردی و بغض تبدیل شده. من با اینکه خودم این فیلم را آن دوران در تلویزیون دیده بودم ولی راستش را بخواهید هیچ چیز از آن یادم نمانده بود. تازه مگر می‌توان یک موضوع تاریخی را از کانتکس آن خارج کرد و بدون توضیح و تشریح اوضاع آن دوران آنرا به خورد ملت داد!؟ این کار را فقط مقرضان می‌توانند بکنند و از نظر تاریخی هم هیچ ارزشی ندارد. اتفاقات تاریخی را باید در داده‌های زمان خودش دید و بررسی کرد نه اینکه حزب الله بیاید و امروز محاکمه گلسرخی را بعد از 28 سال حکومت آخوندی منتشر کند که چه بشود!؟ مثلا می‌خواهند بگویند که چپ های ما هم برای حسین سینه می‌زدند!؟
مگر گلسرخی در این فیلم چه می‌گوید!؟ آیا از یک فردی که خودش را مارکسیست می‌دانسته وقتی که به حسین و شهید و مظلوم و و و از این دست چرندیات مذهبی برای حقانیت بخشیدن به آرمانهایش روی می‌آورد دیگر چیزی از او بعنوان یک مارکسیست باقی می‌ماند!؟ مگر نه اینکه همین حسین شهید و سینه زنان‌اش بودند و هستند که در این 28 سال گذشته کاری کردند که روی شاه را سفید کردند!؟
من یقین دارم اگر گلسرخی امروز زنده بود و این فیلم را می‌دید خودش برای خودش بخاطر این سخنانش حکم اعدام صادر می‌کرد.
پس می‌بینید که جای ذوق زده شدن نیست برعکس باید گریه کرد که این حرامزادگان قادرند بهترین سمبل‌های مقاومت ما را هم با حقه بازی و ترفندهای شناخته شده آخوندی در هم بکوبند و نقش بر آب کنند.
اگر کسی خواست از فیلم‌های گذشته نمایش بده باید فیلم‌های دیگری را هم برای توجیه این سخنان منعکس کند. باید منعکس کنند که در آن زمان هر کسی که با شاه مخالف بود هم سنگر به حساب می‌آمد و کمونیست و مجاهد و ملا و مفتی همگی تا آنجایی که می‌توانستند از یک دیگر واژه، سوژه و حقانیت قرض می‌کردند با هم مراوده داشتند نه اینکه همدیگر را قبول داشته باشند ولی به ضرورت زمان خودش مجبور بودند با همدیگر کار کنند و به صورتی همسنگر باشند.
اگر رژیم امروز این فیلم یا شاید حتی فیلم‌های دیگر را هم پخش کند اینها نه از روی خواست قلبی شان است که بیشتر و پیشتر برای جذب لایه‌های مختلف اجتماعی است تا بتوانند در برابر دشمن سهمگینی که پشت مرزها منتظرشان نشسته مقاومت کنند. یقین بدانید فردا هم ممکن است کاپیتال مارکس را بجای چرندیات قرآن در مدارس تدریس کنند. توهم زده نشوید و فریب این ریاکاران را نخورید اینها همان‌هایی هستند که از چپ‌ترین تا راست‌ترین را سلاخی کردند، حالا که نوبت خودشان رسیده به دست و پا افتاده‌اند.

نوشته: در ساعت: 7:53 pm در بخش: ملای حیله گر

22 پیام  |           

22 پیام به “باز ملاها فریبتان دادند؟”

 1. اینها استاد سانسور و میکساژ فیلم هستند در ضمن حسن آقا دمت گرم اگه میشه فحشها را حذف کن تا ارزش کارت هدر نشه

 2. دوست عزیز فحش‌ها را اگر ندهیم خناق می‌گیرم. دردی که در دل ما ست اگر گاهی آنها را فریاد نکنیم خناق می‌گیریم.

 3. ساسان says:

  خسرو گلسرخی از حسین شهید گفته لابد سپاه پاسداران رو هم که دسته گل سازمان چریکهای فدایی خلق بوده رو هم عمه بنده ایجاد کرده؟؟؟ هرچی گند زده شد به این مملکت کار چپ ها بود که خودتونم جزو اونهایید حالا خارج نشین شدی و هرساله میری ایران برمیگردی و مثلا اسم خودتم مبارز گذاشتی…
  ++++++
  پاسخ:
  خدا روزی تونو جای دیگه حواله کنه.
  بنده کجا نوشتم که چپ هستم یا راست که شما به این نتیجه رسیدید!؟
  تازه مگر حکومت آخوندی رو چپ‌ها روی کار آوردند!؟
  جهت آگاهی شما می‌نویسم، حکومت آخوندی را 99 درصد ملت ایران روی کار آوردند.
  و باز هم جهت اطلاع شما می‌نویسم بنده از سه ماه یا چهار ماه بعد از انقلاب مخالفت با رژیم را آغاز کردم و کار امروز و دیروز من نیست.
  سن شما را نمی‌دانم ولی اگر شما بعد از انقلاب متولد شده باشید باید به عرض مبارک برسانم که بیشتر از عمر شما من با حکومت ایران مخالفت کرده‌ام.
  ایران هم وطن من هست و هر زمان که اراده بکنم به آنجا سفر خواهم کرد هزینه آنرا هم از خودم می‌پردازم هم هزینه مادی و هم هزینه معنوی آنرا پس شما فکری به حال خودتان بکنید و نگران من نباشید.
  تازه مگر خود شما مقیم خارج نیستید!؟

 4. bamdad says:

  حسن آقا جان به جان تو نباشد به جان ناقابل خودم قسم من که به هیچ وجه ذوق مرگ نشدم
  ————
  پاسخ:
  دور از جان شما عده زیادی درحال ذوق مرگ شدن هستند. چنان دست و پای خودشان را گم کرده اند که نگو

 5. ساسان says:

  معلومه که آخوندها رو چپ ها روی کار آوردند.برو آرشیو کیهان سال های انقلاب رو بخون تا متوجه بشی البته اگه سرت رو مثل کبک نکرده باشی زیر برف.معلومه دیگه بعد از گندی که تو ایران زدی و چیزی بهت نماسیده مخالف رژیم شدی.مردم ایران رو هم روشنفکران احمقی مثل تو و دانشجویان کثافت و مجاهد و چریک بدبخت کردند تو هم غلط کردی میگی ایران وطنته.پاس نروژی رو زدی زیر بغل اونور هم داری لایی پاس جمهوری اسلامی رو میکشی بعد دوقورتو نیمتم باقیه؟؟؟ راست میگی پاس نروژی رو پس بده تا حداقل بعضی ها بفهمند چه جونورهایی تو خارج هستند.تو یه نروژی احمق هستی مثل بقیه نروژیها همین…
  ————-
  خوب حالا بنده نروژ هستم شما چرا اومدی نروژ:
  dsl-241-148.monet.no
  این آدرس رو حتما می‌شناسی نه!؟
  فکر کردی با کورا داری تلیت می‌خوری!؟
  چی شد ترسیدی!؟
  نترس ما مثل شما آمخور نیستیم.
  Hello: Mo I Rana, Nordland
  خواستی میام در خونت م در می‌زنم البته باید قول بدی درو باز کنی و یک کم هم خوش اخلاق تر باشی!

 6. شلغم مراد says:

  چپی ها در نوع خود شاهکارهای خلقت هستند
  آن زمان تقریبا یک پای ثابت تایید نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند و اعلام کردند اسلام اصلا خود سوسیالیسم است !!!!
  این بدبخت هم حرف دلش را میزد
  الان هم از مواضع پایین روحانیا معزز مانند حضرت هاشمی و خاتمی ارتزاق می کنند و چشم به عنایت آنها دارند
  نمونه اش حزب توده که سایت پیک نت را هوا کرده !!!
  و روزی نیست در مدح اصلاح طلبان حکومتی مثل خاتمی و هاشمی در افشانی نکند
  خداوند اجر جزیل و خیر کثیر عنایت فرمالید

 7. مردم says:

  بسیار خوب نوشتی . آیا اکنون دادگاه های علنی داریم ؟

 8. mar mar says:

  man ham ba shoma moafegham hamin ruz ha hast keh saltanat e SHAH KUSEH AVAL rasman elam beshe peik neti ha ham daran barash hura mikeshan

 9. Winston says:

  این کثافتها همه کاری میکنن که دل مردم رو به دست بیارند

 10. امير کيا says:

  حسن آقا سلام،
  راستش من با جواب شما يک مقدارمشکل دارم، ميگوييد : ايران هم وطن من هست و هر زمان که اراده بکنم به آنجا سفر خواهم کرد هزينه آنرا هم از خودم می‌پردازم هم هزينه مادی و هم هزينه معنوی آنرا پس شما فکری به حال خودتان بکنيد و نگران من نباشيد.
  هزينه مادی را ميفهمم ولی هزينه معنوی را نه.
  هزينه معنوی که يک مخالف سياسی که شايد قبلا پناهنده سياسی هم بوده ( نميدانم، شايد) بعد از داشتن مليت يک کشور ديگر چيست؟ با علم به اينکه برای رفتن به ايران بايد پاسپورت ايرانی داشت. و باز هم با توجه به اينکه شما در جوابتان به شخص ديگری نوشته ايد : خواستی ميام در خونتم در می‌زنم البته بايد قول بدی درو باز کنی …
  آيا به نظر شما، جانوران اين رژيم نتوانسته اند تا حالا از همان طريقی که شما تهديد کرده ايد که : خواستی ميام در خونتم در می‌زنم البته بايد قول بدی درو باز کنی … نتوانسته اند که لااقل هويت شما را پيدا کنند، هويت کسی را که دشمن اين رژيم است و هر وقت هم بخواهد به خانه پدری ميرود و بر ميگردد، البته با پرداخت هزينه هايش.
  اگر جواب مثبت باشد که بايد بگويم عجب رژيم دمکراتی !!! حسن آقارا ميشناسند، حسن آقا هرروز از بالا تا پايينشان را زير ورو ميکند ولی با او کاری ندارند و ميگذارند تا حسن آقا هر وقت دلش خواست به خانه پدری برود و برگردد.
  و اگر جواب منفی باشد، يعنی دانش سيستم اطلاعاتی اين جانوران به اندازه دانش حسن آقا نيست.
  اميدوارم که اينطور باشد.
  ———-
  خیر قربان دانش اینها برای پیگیری یک به یک ما زیاد نیست اینها ممکن است برای عده معدودی این سرمایه گذاری را بکنند ولی نه برای همه.
  دومین نکته اینکه هزینه اینکه مثلا بنده یا شما را بگیرند بالا تر از منافع آن است. این رژیم رژیم حسابگری است اگر روزی لازم شد که بنده یا شما را بگیرند یقینا هزینه آنرا هم خواهد پرداخت.
  اگر می‌بینید گاهی بعضی را می‌گیرند این هم هزینه دارد ولی همه اینها محاسباتی است که رژیم می‌کند و از روی همین حاسبات کسی را می گیرد و عده دیگری را نه. اگر بخواهند هر مخالفی را بگیرند که دیگر کسی بیرون از زندان نخواهد ماند. ممکن است روزی هم در محاسباتشان گرفتن من یا شما برایشان ارزش پرداخت هزینه‌اش را داشته باشد، آنروز یقین بدانید که بدون مکس خواهند آمد.
  اگر بخواهند همه را بگیرند باید بروند و توی خود ایران که حتی هزینه‌اش بسیار کمتر از خارج از کشور هست هزاران بلکه دها هزار نفر را بگیرند.
  پس سعی کنید حسابگر خوبی باشید و کارها را از روی حساب انجام بدهید، بیگدار به آب نزنید همین.
  در مورد پناهندگان سیاسی هم عده زیادی این چند سال گذشته دارند می روند و می آیند و کسی هم جرات دست زدن به آنها را ندارد.
  دوست عزیز مخالفین یکی دو تا که نیستند که اینها همه را بگیرند، فقط شاه مهره‌ها را می‌گیرند نه همه را فاصله حقیر هم تا شاه مهره شدن فرسنگهاست.

 11. ساسان says:

  مثل اینکه تو یه چیزیت میشه کودن جان.من از تو بترسم یا از رژیم؟فکر کردی وقتی برات کامنت گذاشتم نمیدونستم آی پی من می افته؟ نه احمق جون میدونستم اما مثل تو یه آشغال بار نیومدم تا رفتارم با گفتارم فرق داشته باشه یعنی دلیلی نمی بینم که بخوام بترسم.اگه من قرار باشه به عنوان یک فعال سیاسی کار کنم اول باید از خودم شروع کنم و بعد از دیگران.نمیشه ملتی رو تشویق به شورش کرد در صورتیکه اینجا به خوش گذرونی مشغول بود اینها در مورد شما صادق است.من هم واقعا مشکل سیاسی داشتم وگرنه هیچ وقت نمی اومدم.می بینی که این دفعه با فیلتر شکن اومدم پس قبلا هم میتونستم اینکار رو کنم.در ضمن اگر تو به عنوان پناهنده سیاسی وارد نروژ شدی بنابراین ایران جزو کشور ممنوعه برات حساب میشه.الانم بگم از چیزی ترس ندارم مادرقحبه آی پی منم به هرکی خواستی بدی ببینم چه گهی میخوان بخورن با تو…

 12. می‌دونی چیه آقا ساسان مشکل شما بچه ننه ها همگی تان این است که شما خودتان را مرکز دنیا می‌دانید و توقع دارید همه هم شما را مرکز دنیا بدانند.
  اول شما کجای مطالب من دیده‌اید که من کسی را تحریک به شورش کنم!؟
  دوم کجای مطالب من دیده اید که نوشته باشم که من پناهنده هستم؟
  سوم کجای مطالب من دیده اید که گفته باشم که شما یا دیگران حق ندارند پناهنده بشوند.
  چهارم یک کم بزرگ شو و خودت را مرکز دنیا تصور نکن.
  پنجم گیرم که کسی چیزی نوشت مگر روی سخنش به تو بوده که شما آمده‌ای اینجا و به چپ و راست و زمین زمان تهمت می‌زنی!؟ همه گناه کارند بجز شما؟
  شما آنقدر بی شعور تشریف دارید که هنوز درک نکرده‌اید که انقلاب 57 اجتناب ناپذیر بود، نه من و نه شما و نه هیچکس دیگری در ایران امکان این را نداشت که آن سیل خروشان را متوقف کند. حالا شما آنقدر نا آگاه هستید که اینجا مدعی می‌شوید که چپ ها باعث انقلاب شدند، تازه آنقدر شعور ندارید که از نوشته های من درک کنید که من اصلا متعلق به هیچ حزب و دسته‌ای نیستم. شما هنوز فرق چپ و راست را از هم تشخیص نمی‌دهید ولی چون خود را مرکز جهان فرض می‌کنید این حق را به خود می‌دهید که نسخه بنویسید و فرمان صادر کنید و این یا آن گروه را مقصر انقلاب بدانید.
  اگر کسی در آن روزگار مقصر بود رژیم پادشاهی بود که با دیکتاتوری جلو رشد طبیعی سیاسی در ایران را گرفت.
  یک سوال آخر آیا شهامت آنرا دارید که مشخص کنید ساله 57 شما کجای جهان ایستاده بودید؟ یا شاید ترجیح می‌دهید همیشه شما سوال کنید و دیگران پاسخ گو باشند!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگر من آی پی شما را برملا کردم به این دلیل بود که می‌خواستید به دیگران القاء کنید که ما (به قول شما چپ ها) ایران را به هم زدیم و بعد هم فرار کردیم آمده‌ایم اروپا و حالا هم داریم خوش می‌گذارنیم و شما برعکس هیچ دخالتی در انقلاب نداشتید و حالا هم دارید در ایران زجر می‌کشید!

 13. حسن آقا دوباره سلام،
  از جوابتان در مورد “دانش سيستم اطلاعاتی آن جانوران” مرا که قانع نکرد، اميدوارم که خودتان را قانع کرده باشد. چون من پرسيدم :
  دانش سيستم اطلاعاتی اين جانوران به اندازه دانش حسن آقا نيست؟
  و شما گفتيد :
  خير قربان دانش اينها برای پيگيری يکا يک ما زياد نيست اينها ممکن است برای عده معدودی اين سرمايه گذاری را بکنند ولی نه برای همه.
  ظاهرا ميبايست ميگفتيد که اينها دانشش را دارند ولی سرمايه گذاری را برای دانه درشتها ميکنند. ولی اگر جريان پرشين بلاگ را يادتان باشد، شما ديگران را توصيه ميکرديد که از آن استفاده نکنند که ميتواند يک دام باشد و منهم با شما موافق بودم. اما اگر اينرا بپذيريم ميبايست اين توصيه را فقط به دانه درشتها ميکرديد.
  و ديگر اينکه اگر مايليد به سوال ديگر من در کامنت قبلی هم در مورد هزينه معنوی رفتن به ايران کمی توضيح دهيد.
  و در آخر از شما انتظار نداشتم که بازگشت پناهندگان به ايران را اين چنين لوث کنيد و آنرا بسيار عادی بدانيد زيرا تعريفی که از پناهنده دارم چنين است که دکتر ساعدی گفته است :
  « پناهنده سياسي كسي است كه چهره به چهره روبرودربرابرحكومت مسلط ايستاده بودواگربيرون آمده ازترس جان نبوده است . اوباهمان فكر مبارزه وبا سلاح انديشه خويش ترك يارودياركرده است …..پناهنده سياسي معنيش اين است كه با جلادان حاكم بروطنش تا آخرين نفس بجنگدوحاضرنيست ازپابيفتد ,به لقمه ناني بسنده مي كند.ناله سرنمي دهد وشكوه نمي كند.مدام درتلاش است كه ديوارجهنم آخوندها را بشكند وبه خانه برگردد.خانه اووطن اوست …»
  خسته نباشيد.

 14. joojoo says:

  حسن آقا شما چقدر درس خوندی؟
  ———
  خُسن آقا بی سواد است آقا جان

 15. آقای امير کيا یقینا سیستم اطلاعاتی رژیم بیشتر از خُسن آقا است در ضمن آنها ابزار در دست دارند بنده و شما نداریم. همینکه کلید سیستم مخابرات دست آنهاست به اندازه کافی آنها را قوی تر از من و شما می‌کند.
  در مورد پناهنده هم قربانت گردم منظور حقیر پناهندگانی از نوع ساسان بود زیر از این نوع پناهنده تا دلتان بخواهد در نروژ وجود دارد.
  می‌بخشید، وقتی آدم عصبانی می‌شود ممکن است جوابهایی بدهد که دقت کافی در معانی آن نشده باشد.
  وگرنه آنکه ساعدی تعریف کرده گمان نمی‌کنم تعدادشان در نروژ زیاد باشد.
  اگر خواستید تعداد پناهندگان واقعی را بشمارید کافی است روزهایی که تظاهرات است بیاید مرکز شهر آنوقت خواهید دید که منظور من یقینا چه کسانی نیست.
  در باره هشدار پرشین بلاگ هم اگر هشدارهای مرا آن موقع هم پیگیری کرده بودید بارها نوشته بودم که رژیم دنبال مهره‌های درشت است ولی این دلیل نمی‌شود که کسانی که سیاسی می‌نویسند حتی مهره‌های کوچک، رعایت مسائل ایمنی را نکنند، این یکی آن دیگری را نفی نمی‌کند.
  گیرم بنده مهره درشتی نیستم دلیل نکرده مسائل ایمنی را رعایت نکنم شاید روزی رسید که حتی مهره‌های کوچکی مثل من را هم گرفتند. فراموش کرده‌اید سالهای 60 را؟ آن روزها همه را می‌گرفتند، از جوان روزنامه فروش مجاهد گرفته تا آفتابه گردان چریک فدایی.
  اگر تیغ در دست زنگی مست افتد همه را خواهند گرفت، ولی فعلا که این گونه نیست.

 16. joojoo says:

  اه حسن آقا یک سوال کردما. حالا لااقل بگو چند سالته؟ جون من جواب بده.
  ————
  دوست عزیز این چه سوالی است که از من می‌کنید!؟ چه فرقی می‌کند که من چند ساله باشم؟
  نوشتن سن من در اینجا برابر خواهد بود به دادن اطلاعات به رژیم برای پیدا کردن هویت من.

 17. ساسان says:

  ببخشید من کجا گفتم مرکز دنیا هستم؟ اما میتوانم لااقل ده مورد از وبلاگ خودتون مثال بیارم که گفتید کار رژیم رو تموم کنید قبل از اینکه به ایران حمله بشه.آیا اینها تحریک به شورش نیست؟؟؟اگر تحریک نیست پس چه است؟بی طرف هم که مسائل سیاسی رو تجریه تحلیل نمیکنید مدام فحش میدهید.دوم پناهنده نیستید پس حتما مهاجر هستید مثل سریال مهاجران.لابد نروژ گفته بفرما حسن آقا جون تا هرچقدر دلت میخواد اینجا زندگی کن.مثل اینکه یادت رفته سال 2004 اسماعیل یوسفی رو همین نروژ تحویل ایران داد تا چند روز بعدش جسدش اطراف تهران پیدا شه.اما اینها خیالشونم نیومد.اجتناب ناپذیر بودن انقلاب رو قبول ندارم.انقلاب 57 دسیسه دنیای غرب بود زیرا اگر نبود فشار فزاینده ای که بروی ایران اومد به خاطر مسائل حقوق بشر هیچگاه بعدش در هنگام استقرار جمهوری اسلامی تکرار نشد.رسانه های غربی بیشترین نقش رو در جهت خراب کردن چهره ایران بوجود آوردند.حالا چرا حرفی از حقوق بشر و این مسائل نیست؟؟؟ چند سالی یه بار بلند میشن یه بیانیه زپرتی اعلام میکنند واسه حقوق بشر که پشیزی ارزش نداره.اما بنده متوجه نشدم دلیل مخالفت شما با رژیم چیست؟؟؟ مسافرتت رو که میری.اینجا هم حسابی پول میزنی به جیب.زن و بچه ت هم کنارت هستن.پس مشکلت چیه با رژیم؟؟؟ سن خودتم نمیگی آی پی ما رو به همه میدی اینم از بینش اسلامی شما…
  ++++++++
  جواب شما در ضد و نقیض گویی خود شما نهفته است نیازی به پاسخ نیست

 18. joojoo says:

  پسر جان داری گلوتو پاره میکنی برای مردمی که اگر اون علم و کتل رو ازشون بگیری آدم رو جر میدن. ایران هیچوقت درست نمیشه. تو که فرنگ رفتی باید بهتر از ما بفهمی. مطمئن باش نه تو (= شما) نه من و نه 7 پشت بعد از من و تو نمیتونن ایران آباد رو ببینن. این کشور عاری از فرهنگ تفکره. من سنت رو پرسیدم برای اینکه روحیه آتشین یک جوون رو در تو میبینم که بزودی دچار زخم معده هم میشه. حالا جون مادرت این IP ما رو فاش نکنی یا. به ما تحت ما رحم کن.
  قربانت جوجو

 19. عزیز جان کار ما از زخم معده و اینجور چیزا گذشته.
  درضمن این همه به ملت ایران توهین نکن.
  این مطلب رو بخون و روش یک کمی فکر کن:
  http://fardayerowshan.blogspot.com/2007/02/blog-post_13.html

 20. joojoo says:

  حسن آقا کی توهین کرد؟ من؟ نه این توصیف ملت ما بود. حالا چند سالته یا چقدر درس خوندی؟
  قربانت
  جوجو

 21. ساسان says:

  متوجه تناقض گویی خودم نشدم چون مطلب رو به صورت کلی گفتم.لابد باید همه اینها رو تشریح میکردم؟؟؟حوصله ام رو سر بردی از بس چرت مینویسی.یه حرکتی یه چیزی آخه این چه مبارزه ایه؟؟؟

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

وبلاگهایی که می‌خوانم

شمارشگر