Sep 10 2006

تقسیم ثروت و معضل یارانه (سوبسید)

نوشته:     :::       13 پیام

پ.ن.: یک خبر بسیار مهم:
در رابطه با مساله اتمی رژیم، چنین که از گفته‌های سولانا برداشت می‌شود، خامنه‌ای تصمیم گرفته جام زهر را سر بکشید! البته بنا بر اساس خبرهای گوناگونی که در این باره مخابره شده، این جام زهر را آقا بناست آبرومندانه سربکشید! حالا نوشیدن آبرومندانه جام زهر چه مدلی است را حقیر نمی‌دانم. باید منتظر شد و دید این نوع جام زهر سر کشیدن چه شکلی است. دروغ چرا تا قبر آ آ آ آ مفسرینی که خُسن آقا با آنها صحبت کرده معتقداند که نوشیدن جام زهر بصورت آبرومندان یعنی تنقیه از پایین!
در ادامه مطلب امروز را می‌خوانید:
مدت‌هاست که می‌خواستم مطلبی در این باره بنویسم ولی به دلیل اینکه برای نوشتن اینگونه مطالب نیاز به مطالعه عمیق اوضاع اقتصادی ایران و حتی منطقه را می‌طلبد از نوشتن آن عاجز بودم، حالا هم اگر این مطلب را می‌نویسم تنها به این دلیل است که زمزمه حذف سوبسیدها به گوش می‌رسد و یقینا این حرکت غلط اقتصادی دولت نیز مثل دیگر کارهای این رژیم در این 28 سال یقینا به بیراهه خواهد رفت و فاجعه‌ای دیگر را باعث خواهد شد. این به آن معنی نیست که من به شخصه طرفدار سوبسید هستم، برعکس من با سوبسید بسیار مخالفم و آن را یک سیستم ناکامل و همراه با بی عدالتی کامل می‌دانم ولیکن برای حذف سوبسیدها باید با برنامه پیش رفت، در غیر این صورت عواقب آن فاجعه‌ای را باعث خواهد شد که دست کمی از قتل عام‌های 67 نخواهد داشت. تنها برای نمونه مثالی می‌زنم تا گوشه‌ای از بی عدالتی سیستم سوبسید را نمایان کنم. سوبسیدی که برای بنزین پرداخت می‌شود مبلغ هنگفتی از این سوبسید به جیب ثروتمندانی ریخته می‌شود که حتی قیمت بنزین به نرخ اروپا هم تغییری در اقتصاد آنها ایجاد نخواهد کرد در صورتی که می‌توان با بهتر کانالیزه کردن این مبلغ کلان کمک بسیار موثری به قشرهای پایینی جامعه رساند و سیستم را کمی عادلانه تر کرد.
هر دولتی که بخواهد در جامعه اندکی عدالت بوجود بیاورد مجبور است با اهرم‌هایی که در اختیار دارد ثروت‌های کشور را به صورتی تقسیم و کانالیزه کند که همه اقشار جامعه از یک حداقل‌هایی برخوردار شوند. مثلا برای اینکه شکم مردم را سیر نگاه دارند، دولت‌ها روی بعضی کالاهای خوراکی سوبسید می‌دهند تا از این طریق قیمت کالاهای از این دست را پایین نگاه دارند تا حتی خانوارهای تهیدست هم بتوانند این گونه اجناس را تهیه نمایند.
سوبسید اشتباه ترین نوع تقسیم ثروت است.
از روزهای اولی که پا به نروژ گذاشته بودم اکثرا در رسانه ها با یک بحث اقتصادی بر می‌خوردم که برایم تازگی داشت، این بحث را “تقسیم کیک” می‌نامیدند.
همین بحث را هم اولین باری که وارد کلاس درس اقتصاد کلان دانشگاه شدم استاد اقتصاد کلان مطرح کرد.
این یک بحث بسیار پیچیده و در ضمن بسیار جالبی است، از این نظر که اساس عدالت در یک جامعه را تعریف و پی‌ریزی می‌کند.
در اینکه سیستم سوبسید ناعادلانه ترین نوع تقسیم ثروت است و باید حذف تا عدالت واقعی برقرار شود حرفی نیست، ولی اینکه پول بدست آمده از حذف سوبسید مثلا بنزین یا نان به چه صورتی و از چه کانال‌هایی باز تقسیم شود خود مشکلی است که باید قبل از دست زدن به حذف سوبسید به خوبی برنامه ریزی شده باشد و در گروه‌های فکری متخصص مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته باشد، در جامعه مطرح شده باشد و تجزیه و تحلیل شده باشد و الخ.
اینکه کسی بیاید و حرف های پر طمطراق بزند و بیانیه صادر کند که سوبسید بد است، باید در مقابل برنامه جامعی را برای باز تقسیم عادلانه همان ثروت ارئه دهد. نمی‌توان فقط از حذف سوبسید و خوبی های آن گوش ملت را کر کرد ولی برای باز تقسیم همان ثروت هیچ برنامه‌ای ارائه نداد.
برای نمونه نگاهی به دو نوع سوبسید می‌اندازم.
اول می‌روم سراغ آن که آسان تر است.
بنزین:
حذف سوبسید بنزین چه عواقبی را به همراه خواهد داشت؟
در نگاه اول چنین به نظر می‌رسد که حذف سوبسید بنزین هیچ اثر مستقیمی بر قشر فقیر جامعه نخواهد داشت. ولی همین که در عمق به این معضل نگاه کنیم می‌بینیم که قشر فقیر را هم آسیب خواهد رساند. ممکن است عده‌ای بگویند که : “قشر فقیر که ماشین ندارد که از حذف سوبسید بنزین آسیب ببیند”. این یک نگاه سطحی به مساله است، در حالی که حذف سوبسید بنزین اول از همه بخاطر اینکه بر قیمت حمل و نقل تاثیر می‌گذارد در نتیجه بصورت غیر مستقیم بر دیگر زمینه‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت و تنها یکی از نتایج آن گران شدن اقلام خوراکی است با این توضیح درمیابیم که سوبسید بنزین هم بطور غیر مستقیم بر قیمت اقلام ضروری تاثیر خواهد گذاشت.
سوبسید نان:
حذف این سوبسید بیشترین آسیب را به قشر فقیر جامعه وارد خواهد کرد و در بدترین حالت خود می‌تواند با گرسنگی و سوء تغذیه قشرهای فقیر بینجامد و در نتیجه عواقبی همچون افزایش مرگ میر در اقشار پایینی جامعه ختم شود. حتی تفکر حذف چنین سوبسیدی بدون برنامه ریزی جامع باعث می‌شود که مو بر بدن یک انسان آگاه راست شود. حذف این سوبسید حتی بر اقلام دیگر نیز اثر می‌گذارد، به این صورت که خانواده‌ای که مجبور باشد قیمت بیشتری برای خرید نان بپردازد از خرید اجناس دیگر خوراکی باز می‌ماند در نتیجه یک تاثیر زنجیره‌ای بر سبد خوراکی خانواده خواهد گذاشت. عواقب حذف چنین سوبسیدی بسیار زیاد است و بدون برنامه ریزی اصلا حذف آن امکان پذیر نیست. یقین بدانید که حذف این سوبسید دردسرهای زیادی را برای دولت بدنبال خواهد داشت و شاید حتی شورش‌هایی را در بعضی از مناطق فقیر نشین بدنبال داشته باشد.
نکته ای که در باره حذف سوبسید و این رژیم باید در نظر داشت این است که رژیم آخوندی رژیمی است گدا پرور، در نتیجه یقین بدانید در حذف سوبسید هم می‌خواهند با استفاده از اهرم‌هایی که در این سیستم همیشه وجود داشته و دارد قشری دیگر از جامعه را محتاج به ارگان‌های از پیش شناخته شده خود کنند. بدون شک مقدار زیادی از پول‌های آزاد شده از حذف سوبسید را در کانال های ریز و درشت گدا پرور رژیم مثل بنیاد امام یا خیریه کوفت زهر مار کانالیزه خواهند کرد تا گروه دیگری از هموطنان را به این ارگان‌ها محتاج نمایند تا در شرایط نیاز بتوانند از آنها بهرمند شوند (مثلا برای دریافت کمک های بنیاد امام اول کنترل کنند ببینند در شناسنامه دریافت کنند کمک مهر انتخابات وجود دارد یا نه.). خلاصه مطلب اینکه حذف سوبسید خوب است ولی نه بدست رژیمی که بجز ویرانی برای ایران به ارمغان نمی‌آورد و هیچ برنامه حساب شده‌ای برای اجرای آن ندارد.
چگونگی باز تقسیم عادلانه ثروت بدست آمده از حذف سوبسید بسیار پیچیده است و نیاز به مطالعه عمیق اقتصادی دارد و در نتیجه در توان نگارنده نیست.

نوشته: در ساعت: 6:01 pm در بخش: اقتصادی

13 پیام  |           

13 پیام به “تقسیم ثروت و معضل یارانه (سوبسید)”

 1. nana says:

  حسن آقاي عزيزم
  برايت ايميلي فرستادم و درخواستي کردم
  اگر نرسيد به من خبر بده . متشکرم نانا
  ————
  پاسخ:
  خیر قربان من میلی از شما دریافت نکرده‌ام

 2. nana says:

  حسن آقاي عزيزم
  ايميل را به اين ادرس فرستادم
  hasanagha@c2i.net
  اگر ايميل ديگري داري بنويس تا به آن
  بفرستم
  در ايميلم نام و پس ورد آزادي براي همه را برايت
  فرستاده بودم …………..نانا
  ————-
  همین حالا دریافت کردم ولی متاسفانه رفته بود توی صندوق جانک میل

 3. mollah says:

  بافت اقتصاد ايران اينقدر پوسيده و فرسوده است که با اعمال فرمولهای اقتصاد مدرن بدتر ميشود. هربار که صحبت از حذف سوبسيدها شده فورا باعث افزايش قيمتها در همه زمينه​ها ميشد. شايد عجيب باشد اين ادعا که مثلا افزايش يک تومان به نرخ بنزين موجب افزايش چند ده برابر در هزينه​هايی چون حمل و نقل و اجاره مسکن و حتی خورد و خوراک ميگرديد درحاليکه در همين کانادای خراب شده ظرف دو سه سال اخير قيمت سوخت نزديک سی الی چهل درصد افزايش يافته ولی تغيير محسوسی در ساير موارد زندگی احساس نميشود.
  اقتصد ايران يک بافت سنتی و در عين حال پيچيده​ای دارد که فقط با ايجاد محيط امن سرمايه گذاران خارجی و داخلی و بقول اقتصاددانها با تزريق سرمايه و ايجاد مراکز توليد درست ميشود که اين امر هيچگاه با وجود چنين حکومت دگمی محقق نخواهد شد.

 4. اون عکس خاوران بالای قالب وبلاگتون بیشترین فضا رو گرفته و تا چندین خط از آخرین نوشته شما در زیر این عکس قرار میگیرد.

 5. بهروز says:

  خسن آقا! از روزی که این عکس گلزار خاوران رو گذاشتی اون بالا دارم موضوعات جدید رو از طریق ایکس ام ال میخونم –عکس افتاده روی متن بالائی – یه حالی به این بده لطفاً!

 6. sh says:

  khosen agha salam oon link payeen kharabeh please dorosesh kon

 7. (تاسیس رادیو ۲۴ ساعته ی سلاچنگ)
  سرانجام کار رادیو هم بعداز ماهها تلاش گروه سلاچنگ به ثمر رسید ، و ما دقیقا راس ساعت 3 بامداد 19 شهریور 1385 خورشیدی به وقت ایران پخش برنامه های زنده رادیو را آغاز کردیم . رادیو 24 ساعته ی سلاچنگ نخستین رادیوی مستقل اینترنتی است که تولیدات خود را بر محور مباحث تخصصی هنر و ادبیات پیشرو قرار داده است . توضیحات تکمیلی در باب رادیو را می توانید در سایت اختصاصی (رادیو سلاچنگ ) بخوانید . و همچنین به صورت زنده در همین سایت به رادیو گوش فرا دهید .
  ………
  شما دوست عزیز را به میهمانی این رادیو دعوت می کنم

 8. ناطر says:

  یک خبر مهم اسد مذنبی کسی که سالها در خارج برای جمهوری اسلامی جاسوسی کی کرداخیرا از راه دبی به ایران رفته سوال این است که کسی که اینقدر درباره رژیم بد کی نوشت چطور توانسته به ایران برود؟ می کویند واسطه اینکار حسین درخشان است که با نامبرده آشناست
  —————–
  پاسخ:
  دوست عزیز بجای تهمت زدن به این و آن باید با ریشه مشکلات برخورد کرد نه اینکه بی دلیل و مدرک به دیگران تهمت زد.
  آیا شما مدرکی برای حرف هایی که می زنید دارید یا فقط از کسی شنیده اید که از یک نفر دیگر شنیده بود که عمه بقال سرکوچه برایش تعریف کرده بود که اسد مذنبی مامور رژیم است!!؟؟
  خدا شما را خیر بدهد اسد مذنبی کجا هودر کجا نکند این هم از حقه‌های هودری است که می‌خواهد با این روش خودش را به این صورت مطرح کند.

 9. خـسـن آقا جـان بالاتـر از فـوق لیـسانس نـوشتی، دیگه از هـوش و اسـتعداد مـن خـارجه نـمیتـونم کامـنت بـنویسـم

 10. Sahand says:

  jende, ta hamin dirooz doste in kachal Hussein bodi , alan ke beham zadid dare poshte saresh bul bul zaboni mikoni? cheghadr shomaha bi-sharaf tashrif darid. Hussin Derakhshan ve khodeton hamon GOH hastid
  ———-
  پاسخ:
  شما معلوم هست چی چی میگین!؟
  نگارنده هیچگاه نه رفیق حسین به قول شما کچ بودم نه حسن کچل.

 11. سید رسول بنی هاشمی says:

  11 سپتامبر ، یک دروغ بزرگ : 5 سال پیش در چنین روزی چند هواپیما به برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک اصابت کردند ، در این حادثه بیش از سه هزار تن کشته شدند ، مثل روز روشن است که این کار ، کار سردمداران کاخ سفید است ، البته به تحریک رژیم صهیونیستی ، نشان به این نشان که در آن برج ها دهها صهیونیست مشغول به کار بودند ، در روز حادثه هیچ صهیونیستی بر سر کار خود حاضر نبود و طبیعتا هیچ صهونیستی هم در این ماجرا کشته نشد درحالی که روز حادثه روز غیر تعطیل برای صهیونیست ها بود . سردمداران کاخ سفید این ماجرا را پیراهن عثمان کردند و مبارزه با تروریزم را بهانه ای برای اهداف شوم خود قرار دادند ، در واقع می توان گفت سردمداران کاخ سفید در این راه سه هدف عمده را تعقیب می کردند و می خواستند به اصطلاح با یک تیر سه نشان بزنند : 1 – حامی تروریزم قرار دادن جمهوری اسلامی ایران و دادن لقبی تحت عنوان محور شرارت که به راستی لایق و سزاوار خودشان است ( آیا ما در دنیا آتش افروزی کردیم ؟ و عراق را اشغال نمودیم ) همچنین زمینه سازی برای اشغال عراق و چپاول ذخائر تحت الارضی این کشور ( که به راستی نه تنها خسارات حوادث یازده سپتامبر جبران شد بلکه ظاهرا مقداری هم به عنوان دیرکرد پرداخت خسارت به خزانه داری آمریکا روانه شد ، ظاهرا مردم عراق باید تاوان خریت و حماقت سردمداران کاخ سفید را بپردازند !!! ) 2 – اشاره به این مطلب که مسلمانان عامل حوادث هستند و به نوعی بدنام کردن مسلمانان نزد افکار غیر مسلمان ( مثل بمب گذاری اخیر در فرودگاه لندن که باز هم دسیسه ای از جانب صهیونیست ها بود برای تروریست نشان دادن مسلمانان ) 3 – و آخر اینکه ناامن کردن خاورمیانه و زمینه سازی برای بسط دادن و نفوذ رژیم صهیونیستی و دخالت ها و تعدی های روزافزون این رژیم در منطقه ی خاورمیانه . طالبان و القاعده : گروهی که امروزه طالبان می نامندش در واقع دست پرورده ی خود آمریکا برای مبارزه با نیروهای کمونیست شوروی در افغانستان بود و تجهیز این گروه هم بر عهده ی کاخ سفید ، بعید نیست همین القاعده هم که در سر تا سر جهان به عملیات های خرابکارانه و تروریستی دست می زند به وسیله ی آمریکا سازماندهی و تجهیز می شود ، برای نا امنی در دنیا و رسیدن آمریکا به اهداف پلیدش .

 12. هخا says:

  ما نيازي به نسحه هاي غربي نداريم
  حكومت ما بايد با شرايط مردممان مچ باشد، مردم همين حكومت را مي خواهند، حكومتي كه در آن گدا و رعيت در پشت سر روحانيون عزيز مي ايستد و آنها را در صدر مي نشاند
  اقتصاد ايران هم اقتصادي فاميلي و باندي است ، اين هم بدليل ايناست كه مردم چنين هستند و ربطي به حكومت ندارد ، مردم ايران مذهبي هستند و همين شيوه را مي پسندند مگر كوريد و نميبينيد چندين هزار نفر در هر سخن راني احمدي نژاد جمه مي شوند و براي او صلوات مي فرستند
  در اينجا ما كارها را هياتي و همه با هم انجام مي دهيم ، شايد بي نظم باشد و اثري هم نداشته باشد ولي به هر حال اين چي ي است كمه پسند مردم ايران است
  مثلا اگر از فردا بخواهند سيستم اقتصادي كشورهاي پيشرفته را در ايران اجرا كنند، ملت دست به شورش خواهد زد زيرا تحمل اينگونه نظم و قاعده را ندارند و حالشان بهم خواهد خورد ، ما همينيم كه هستيم
  هر هر هر
  شما ها هم برويد كونتان را بدهيد

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

وبلاگهایی که می‌خوانم

شمارشگر