Jun 30 2006

جامعه ایران زن سالار است نه مردسالار لطفا نسخه عوضی نپیچید

نوشته:     :::       7 پیام

زیتون عزیز مطلبی نوشته و از دست مردها گله کرده که زنهاشون رو از نظر پوشش زیر فشار می‌گذارند و در ادامه ادعا می‌کند که مردها ریشه این مصیبت هستند. من با این حرف مخالفم و امیدوارم که خانم‌های فعال حقوق زنان بدون آدرس عوض دادن و عصبانی شدن این مطلب را بخوانند و حداقل سعی کنند کمی منصفانه با آن برخورد کنند، من هدفی بجز یاری رساندن به آنها ندارم.
این مساله ناموس و غیرت و از این دست چرندیات هم مثل دیگر معضلات لاینحل ایران از اسلام سرچشمه می‌گیرد و نه از فرهنگ اصیل ایرانی.
یونانی ها در دوران قبل از اسلام منظورم دوران ایران باستان است معتقد بودند که ایرانی‌ها انسان‌هایی خوش گذران، عیاش و لاابالی هستند.
جامعه ایران یک جامعه زن سالار است به چند دلیل بسیار ساده.
اگر به تاریخ ایران نگاه کنید می‌بینیم که تا قبل از هجوم اسلام زنها تا حدودی در ایران جایگاهی برابر با مردها داشته‌اند و حتی به پادشاهی می رسیده‌اند (این یک مقایسه نسبی است با دیگر نقاط دنیا، لطفا چماق تکفیرتان را بلند نکنید!!) پس باید پدیده نابرابری زنان در ایران را در دوران بعد از اسلام جستجو کرد.
حالا اگر قبول کردیم که این عرف و قوانین زن ستیز از اسلام به این طرف شروع شده می‌توانیم بحث را پیگیری کنیم و به آن نتیجه‌ای که من در اول این نوشته گرفتم برسیم.
من ادعا دارم که زنان در ایران از مردها مذهبی تراند. برای اثبات این ادعا می‌توانید سری به مساجد بزنید و ببینید چه کسانی پای منبر آخوندها چمباتمه زده‌اند، آمار بگیرید اگر آمار زنان بیشتر نبود آنوقت من حرفم را پس می‌گیرم. البته اینکه بعد از انقلاب تعداد مردها توی نمازهای جمعه بیشتر شده دلیل سیاسی دارد نه دلیل مذهبی. مردها بیشتر برای دکان و کاسبی خود ریش می‌گذارند و مذهبی می‌شوند و به مسجد می‌روند و جانماز آب می‌کشند، درصورتی که خانم‌ها بیشتر برای اعتقادی که دارند به مسجد می‌روند و اعمال مذهبی را اجرا می‌کنند. اسلام آقایان اسلام حقه بازی است در صورتی که اسلام خانم‌ها از روی باور است.
تازه اگر هم عده‌ای از مردان جامعه ایران مذهبی معتقد هستند فقط به این دلیل است که در دامان مادرانی مذهبی پرورده شده‌اند و در نتیجه به این فلاکت گرفتار شده‌اند نه اینکه خود مذهبی باشند. بطور کلی تربیت فرزندان در خانواده به عهده مادر خانواده هست، حداقل در خانواده‌های سنتی این چنین است و همین تربیت باعث رشد اسلام در ایران است مخصوصا قبل از انقلاب و روی کار آمد حکومت اسلامی. و همچنین اینکه کسی خودبخود مذهبی نمی‌شود، درست برعکس انسان‌ها اگر زیر آموزش و فشار قرار نگیرند بطور طبیعی از هر نوع قانون و پایبندی فراری هستند. مثالی از خانواده خودم می‌زنم:
من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که مادرم مذهبی بوده البته نه مذهبی به این صورتی که امروز می‌بینیم بلکه از آن نوع مذهبی‌هایی که هیچوقت به مسجد نرفته‌اند و هیچگاه هم کسی را زیر فشار مذهبی قرار نداده‌اند در نتیجه در خانواده ما هیچ یک از پسرها مذهبی نشدند و درست برعکس همه ضد مذهب شدند بجز دو خواهر من که هر دو کم و بیش مذهبی هستند البته آنها نیز به همان صورت بسیار ریلکس. پدرم هم کم و بیش بی مذهب بود و زیاد اهمیتی به مذهب نمی‌داد گرچه هیچوقت خدا را انکار نکرد.
مادرم با اینکه در دوران قبل از انقلاب چادری بود اولین باری که برای دیدن من به اروپا آمد زیر فشار من روسری را هم برداشت و حالا هم هر وقت به دیدن من می‌آید بدون حجاب اسلامی به اینجا می‌آید (البته این پدیده هم بخاطر روی کار آمدن آخوندیسم است که باعث افشای اسلام شده).
در کنار خانواده ما خانواده‌های دیگری هستند که اکثرا خانم‌ها مذهبی هستند و آقایان چندان رابطه‌ای با اسلام ندارند و بیشتر زیر فشار زنها یا مادرانشان مجبورند به اجبار مسائلی را رعایت کنند. مثلا خانم‌ها به آقایان اجازه نمی‌دهند مشروب بخورند و اگر آقایان مشروب خوردند تا یک هفته باید کفاره پس بدهند. یا مثلا در روزهای ماه رمضان خانم‌های خانه‌دار آشپزی را تحریم می‌کنند و آقایان با اینکه روزه نیستند باید روزه اجباری بگیرند یا شکم مبارک را با نیمرو سیر کنند.
عرق خوری هم که از چند هفته قبل و بعد از ماه رمضان و محرم ممنوع می‌شود، اگر شوهری یا پسری جسارت آنرا پیدا کرد و دست از پا خطا کرد چنان پدرش را در می‌آورند که دیگر از این غلط ها نکند.
خلاصه مطلب اینکه خانم‌ها برای آزاد شدن باید اول خود را از دست اسلام آزاد کنند تا بعد بتوانند در جامعه بصورت آزاد و برابر زندگی کنند و این کار هم میسر نیست مگر با مبارزه با ریشه این معضل.
خانم های فعال باید فعالیت خود را بجای شمشیر کشیدن روی آقایان معطوف کنند به کارهای فرهنگی در بین خود خانم‌ها مخصوصا طبقه جوان که مستعد تغییر است باید کار فرهنگی انجام بدهند، مادران و پدران خود را فراموش کنید آنها درختان تنومندی هستند که کج ببار آمده‌اند و دیگر قادر نخواهیم بود آنها را راست کنیم درصورتی که کار فرهنگی در بین جوانها زودتر نتیجه خواهد داد.

نوشته: در ساعت: 5:19 am در بخش: نقد اسلام

7 پیام  |           

7 پیام به “جامعه ایران زن سالار است نه مردسالار لطفا نسخه عوضی نپیچید”

 1. Winston says:

  حرفت درسته

 2. حاج شیخ لواط الدین قزوینی says:

  حسن آقای عزیز
  با تمام آنچه گفتی موافقم. ایرانیان هیچگاه زن ستیز نبوده اند و در حالی که عربهای مسلمان زن را به چشم موجودی می دیدند (بهتر بگویم می بینند) که می توان با آن جماع کرد. از دید اینها تنها تفاوت زن با شتر این است که جماع با زن آسانتر است.
  نگاهی به جامعه سعودی بینداز تا بدانی چه می گویند. اینان همانگونه زنانشان را در پستو پنهان می کنند که برای ماشینشان دزدگیر می کذارند چون دلشان نمی خواهند کسی سوار زنشان (یا ماشینشان) شود. در احادیث همیشه زن را با اسب و شتر مقایسه می کنند. البته به برکت نفت این عربهای گوسفند الان بنز و جاگوار سوار می شوند. ولی همچنان اگر کنارشان بنشینی بوی شتر می دهند.
  از اسلام دل خوشی ندارم ولی نمی توانم همه چیز را هم به پای اسلام بنویسم. در حقیقت ایرانیان مسلمان ترجیح داده اند خلق و خوی تازیان مسلمان را هم به عنوان بخشی از دینشان بپذیرند. تعالیم ضد زن اسلام را نادیده نمی گیرم ولی اصل فاجعه از اینجا آب می خورد. وقتی کسی عاشق یک خواننده می شود به جای اینکه برود موسیقی یاد بگیرد تا شبیه او شود مثل او لباس می پوشد و موهایش را شبیه او می کند. اینها هم در واقع تقلید ریخت و قیافه تازیان می کنند. به قول گیلانیها از مسگری کون جنباندن را می دانند.
  شاد باشی

 3. خــُسـُن آقاجـان
  مـن تـک تـک جـملاتـت رو قـبول دارم… امـا ایـنها که نـوشـتی.. اولـن دلـیل بـر وجـود زن سالاری در اجـتماع نـیست !! دومـن شــدیدن یـکطـرفه نـوشـتـه شـده !!!
  بـعنـوان مـثال: آیا ایـنکه مـردهای ایـرانی دنـبال دخـتـر باکـره بـرای ازدواج هـستند ربـطی به زن سالاری مادرانـشون داره ؟؟؟؟ خــیر !! از ذات ِ خـودشـون ســرچـشمه میـگیره… چـون مـردها بـوسیله زنانـشان (بـخاطر نـجیب بودنش.. بساز بودنش… ثـروتـمند بودنـش ..و و و) مسـتقیم یا غـیر مستـقیم به هـم فــخرفـروشی میـکـنندو..
  ————
  پاسخ:
  کیانوش جان آمدی و نسازی ها! بیچاره نه پدرشوهر و نه برادر شوهرها نیستند که می‌روند در سوراخ عروس آینده شان را نگاه کنند ببینند آیا باکره است یا نه، درصورتی که مادرشوهر و خواهرشوهرها می‌برند طرف را حمام و سرک می‌کشند تا نکند خدای! ناکرده عروس باکره نباشد و همچنین همین زنها هستند که بعد از شب اول ازدواج (بخوان شب اول قبر) باز هم این خواهر شوهرها و مادرشوهر و عمه‌ها و خاله‌ها و خلاصه همه زن و زول‌های فامیل هستند که پشت در حجله می‌ایستند و تا پارچه خونی را نبینند کل و هو نمی‌زنند. قربانت گردم کرم سیب از خود سیب است.

 4. خـسـن آقا کـلی از دسـتـت خـندیدم بــخـدا
  یـاد اصـحاب کـهـف انـداخـتی مـنرو :))
  نـکـنه تـازه از خـواب بیدار شـدی ؟؟
  آخه الان دیگه کــی عـروس رو میبره حـمام که نـگاهـش کـنه ؟؟
  این خـود آقایون هـستند که دادشـون در مـیاد و کــوس رســوائی رو مـیزنـند. . که هـوار این بکارت نـداشت و. . .
  این که شـما میـگید مـال نـسل قـبلی بـود دوست عـزیز… تـازه
  مـادرهای بدبخـت هـم از تـرس پـسرهاشون که فـردا شـکمشون رو سفره نـکـنند این کارهارو میکـردند… اونـهم اون زمان … الان که دیگه از این خـبرها نیست… هـرچی هـست زیر سـر خـود آقایونه ؛)

 5. گيسو says:

  اینکه زن ها در ایران مذهبی تر هستند را بعله قبول دارم ولی علتش به خاطر مشکلاتی است که جامعه مرد سالار برای زن ها به وجود آورده و از اونها آدم های ضعیفی ساخته که نمی تونند از خودشون دفاع کنند و به حق و حقوقشون برسند و معمولا آدم های ضعیف و کسانی که دیگر هیچ راهی جلوشون نمی بینند یا به خرافات و دعا و جادو جمبل و فال و…پناه می برندو یا مذهبی میشن و سعی می کنند با توسل به مذهب از خدا و پیامبر و امام و غیره بخواهند که اونا مشکل شون را حل کنند.
  ——————-
  گیسو جان داری به ریشه مشکل نزدیک می‌شی ولی باز هم مردها رو مقصر کردی این وسط. این ادعای تو درست شده مثل این سوال اساسی که آیا اول مرغ بوجود آمده یا تخم مرغ.
  یکی از دوستان چند سال پیش رفته بود ایران می‌خواست یک زن ایرانی را به عنوان همسر انتخاب کند در روزهای اول برخورد با دختر خانمی که خانواده برایش خواستگاری کرده بودند گفته بود که او خدا را قبول ندارد و بهمین دلیل هم دنبال یک دختر ایرانی می گردد که به این چرندیات اعتقاد نداشته باشد. می دانی چه اتفاقی افتاد!؟ نه تنها آن دختر حاضر به ازدواج با او نشد که هیچ دختر دیگری را هم نیافت. هر که را خانواده برایش پیدا می‌کردند با شنیدن این اساسی ترین خواسته او عقب نشینی می‌کردند.
  گیسوجان مردها توی ایران باید یواشکی از دست زنهاشون برن عرق خوری و قبل از آمدن به خانه دهانشون رو خوب شستشو بدهند چون خانم‌ها مامور بو کردن دهانها شده‌اند و اگر خدای نکرده بو داد باید نه فقط همون شب بلکه هفته‌ها بعد هم کفاره پس بدهند.
  نگاه به همین چند جمله من بکن. منی که خدا رو قبول ندارم هم مجبورم برای نوشتن از واژه (خدای نکرده) استفاده کنم تا منظورم رو برسونم. می بینی ریشه مشکل از کجاست!؟ می بینی بدبختی ما از کجاست!؟
  قربان شکلت بروم، بروید دنبال ریشه اصلی مشکلات تا بلکه بتوانیم با هم مشکلات رو حل کنیم.
  توی این نروژ زنها تقریبا به حق مساوی رسیده‌اند بجز یک عده بخصوص از آنها، حدس بزن کدامین آنها هستند که هنوز زیر نفوذ مردهایشان هستند!؟ به خدایی که باور ندارم قسم تنها آنهایی که به مذهب ایمان دارند، حالا فرق نمی‌کند کدام مذهب.
  بعضی فرقه‌های مسیحی توی همین نروژ هستند که اعتقاد دارند اگر زن از شوهرش اطاعت نکرد، مرد حق دارد او را کتک بزند. می‌بینی ریشه مشکل کجاست!؟ عزیز دلم سعی کن ریشه این مصیبت را بخشکانی نه شاخه‌های آنرا، مردسالاری شاخه های این مشکل هستند ریشه اما اسلام است و تا ریشه خشکانده نشود تغییری ایجاد نخواهد شد.

 6. زيتون says:

  حسن‌آقای عزیز
  سلام. بابا من کی گفتم:
  مردها ریشه این مصیبت هستند!
  به‌خدا من معتقدم خود مردها هم با این حکومت گل و بلبل مصیبت‌زده‌ هستن. و مثل شما معتقدم که در ایران بیشتر خانواده‌ها زن‌سالارن نه مرد سالار…
  گوشه‌ای از اخلاق سی‌با رو گفتم و خواستم ریشه‌ش رو بدونم. سی‌با نسبت به مردهای دیگه خیلی دموکراته و خوبی‌هاش خیلی بیشتر از منه.
  —————
  پاسخ:
  زیتون جان این مشکل همه گیر است و تنها ربطی به تو و سیبا ندارد این فقر فرهنگی ماست که ما را به چنین روزی انداخته.
  اگر بجای چسبیدن در کون اسلام رفته بودیم دنبال غنی سازی فرهنگ ایران امروز وضعمان بهتر از این بود.

 7. Ali says:

  خـسـن آقا جان. کاکو. کاشکی فقط نسخه عوضی بود. تجویز عوضی هم جزوش هست. دکتر عوضی و تجویز عوضی و نسخه و دارو عوضی. جرات اینکه بری بیمارستان عیادت هم نداری.

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

اخبار و مطالب خواندنی