Apr 25 2006

سانسور اینترنت و بهترین راه مبارزه با آن

نوشته:     :::       12 پیام

میلی را امروز از یکی از بچه‌های داخل کشور در باره سانسور دریافت کردم که گمان می‌کنم بد نباشد شما هم آنرا بخوانید. اول نامه را بخوانید تا بعد چند توضیح در باره سانسور بدهم.

سلام حسن آقا:ضمن عرض خسته نباشید. فیلترینگ از دیروز با نصب سخت افزاری بشدت تشدید شده و کلیه پروکسی ها رو ازکار انداخته ضمن اینکه دسترسی به سایتهای مجاز نیز با سرعت پائینی میسر است.
وبلاگ ضد فیلترینگ اطلاعات فنی جامعی از نحوه عملکرد این سخت افزار ارائه نموده که حتمن مطلعید لذا ستدعا دارم از
هرطریقی که صلاح میدانید مبارزه بی امانی را در راستای غلبه بر اوضاع جدید شروع نمائیم! چرا که تاکنون با چنین وضعیتی ابدا” مواجه نبده ایم.شاید این موضوع باعث شود انسجام بیشتری در جبهه مبارزه با سانسور در سطح کانون پدید آید.
نام
(نام نگارنده نامه را من حذف کرده‌ام)
دوستان عزیز داخل ایران می‌توانم با اطمینان بگویم که من از همان روزهای اولی که سانسور را در ایران بعضی از آی‌اس‌پی‌ها (سرویس دهندگان اینترنت) برقرار کردند هشدار دادم و این هشدارها را هر از چندگاهی تکرار کردم و همچنین برای مبارزه با این سانسور از همان روزهای اول شروع به راهنمایی‌های مختلف کردم ولی متاسفانه اکثریت بچه‌ها این مساله را جدی نگرفتند و باز به همان روش همیشگی که عادت ما ایرانی‌ها است گفتیم (این که مشکل من نیست پس چرا باید به خودم زحمت بدهم!) روزهای اول یکی دو تا آی‌اس‌پی سانسور را شروع کردند اگر از همان روز اول یک پشت دستی محکم به آنها زده بودیم (تحریم) یقین بدانید این وضع امروز را نداشتیم. من بخاطر اینکه وبلاگم از روزهای اول سانسور بوده می‌دانم که حتی در بدترین روزهای سانسور هم هنوز بازدید کننده از ایران داشته‌ام به این معنی که اگر قبل از شروع سانسور 43 درصد بازدید کنندگان من از ایران بود که یک امر طبیعی است منظورم این است که نسبت به کاربران داخل به کاربران خارج و همچنین بیشتر در دسترس بودن اینترنت در خارج از ایران طبیعی است که آمار سایت من در حدود 43 درصد از ایران و 57 درصد از خارج از ایران باشد.
حالا بعد از اینکه سانسور برقرار شده نسبت به شدت و ضعف این سانسور، درصد بازدیدکنندگان وبلاگ من هم به همان نسبت بالا و پایین شده.
حالا برای اینکه به بحث اصلی برسم آمار سه روز گذشته وبلاگ خُسن آقا را منعکس می‌کنم و بعد می‌روم سر بحث اصلی.
آمار امروز تا ساعت 19:00 بوقت اروپا از ایران 69 هیت دیروز 89 و پریروز 100 هیت، این آمار مربوط می‌شود به آنهایی که از پراکسی استفاده نمی‌کنند و بطور مستقیم به وبلاگ من مراجعه کرده‌اند، حالا برای اینکه آمار با ارزش تر شود آمار کل همین سه روز را هم می‌نویسم و بعد می‌روم سر بحث سانسور. آمار امروز تا ساعت 19:12 بوقت اروپا 504 دیروز 813 و پریروز 865 هیت.
این آمار را من بوسیله یک برنامه پی اچ پی (PHP) که خودم نوشته‌ام با ثبت IP مراجعه کننده تهیه می‌کنم در نتیجه به آمار اعتماد کامل دارم، پس همانطور که مشاهده می‌کنیم حتی در سه روز گذشته که به قول این دوستمان سانسور کامل حکم فرما بوده عهده‌ای توانسته‌اند بدون استفاده از پراکسی یا هر وسیله ضد فیلتر دیگری به وبلاگ من که (کاملا!!) سانسور است بیایند. چرا!؟
چرای این امر خیلی ساده است آی‌اس‌پی هایی در ایران به این درک رسیده‌اند که اگر بخواهند کاسبی کنند باید یک کمی سوراخ توی دیوار سانسور اینترنت ایجاد کنند تا مشتری دلزده نشود و کارت اینترنت بخرد و مصرف کند و الخ. توی همون ایران هم همه روابط بر اساس عرضه و تقاضا برقرار می شود و توازن می‌یابد. اگر اینها (ISP ها) بخواهند بر عکس این قانون عمل کنند دکان خودشان را تعطیل خواهند کرده.
حدودا یک سال پیش زمانی که سانسور شدید شد با عده‌ای از بچه‌های کانون وبلاگ نویسان ایران بحث می‌کردیم برای پیدا کردن راهکارهایی برای مبارزه با سانسور. در بحث ها من معتقد بودم که باید یکی دوتا از بدترین آی‌اس‌پی‌ها را که بیشترین سانسور را اعمال می‌کنند برخورد کرد و با نامبردن از آنها از کاربران خواست تا آنها را تحریم کنند و البته بدون نام بردن از بهترین‌ها (آنهایی که کمتر سانسور می‌کنند یا اصلا سانسور نمی‌کنند) سعی کرد تا موقعیت آنها مستحکم تر شود. با این کار اول یک اعلام موضع می‌کردیم که ما حاضر به پذیرش سانسور نیستیم و همچنین با این کار کمک می‌کردیم تا آن آی‌اس‌پی‌هایی که ریسک می‌پذیرند و کمتر سانسور می‌کنند را بطور غیر مستقیم حمایت کرده باشیم. متاسفانه بعضی از بچه‌ها با این نظر من مخالف بودند و در نتیجه تصمیمی گرفته نشد.
حالا هم هنوز دیر نشده هرگاه ماهی را از آب بگیریم تازه است. از همین امروز هم می‌توانیم با تهیه لیستی از بدترین (بدجنس) ترین آی‌اس‌پی‌ها با هم عهد ببندیم که به هیچ عنوان از آنها خرید نمی‌کنیم و در وبلاگ‌هایمان هم شروع کنیم به تبلیغ منفی بر علیه این گونه آی‌اس‌پی‌ها، خواهید دید که بعد از یکی دو ماه وقتی این آی‌اس‌پی‌ها آثار سانسورشان را روی اقتصاد شرکتشان دیدند تغییر رویه خواهند داد. راه دیگر باقی نمانده آقایان همه سوراخ‌های دعا را خواهند بست تا دیر نشده باید دست به کار شد.
پ.ن.:
این شعر هم از غیب رسیده گفتم شما هم بخوانید:
آن شنيدستم که در کاشان شبي
زد به شيخي نيش، جرّار عقربي
صبح، تنها نه که عقرب مرده بود
شيخ او را جاي ميگو خورده بود

نوشته: در ساعت: 8:08 pm در بخش: کامپیوتر و اینترنت

12 پیام  |           

12 پیام به “سانسور اینترنت و بهترین راه مبارزه با آن”

 1. غیر “سیاسی” / ضد “تکراری”
  ………………
  تمرین خط امامی شماره دو برای فسقلیها ی دو در دوی بلاگ نیوز صبحانه اروای عمه شان سانسورچی
  …………….
  رامین مولائی عزیز
  وبلاگهای مورد نظر به واچ-لیست دودردو اضافه شدند
  در صورت هماهنگی با دودردو به لیست اضافه خواهند شد
  ممنون از لطف شما
  “Mehdi Hakimi”
  mehdi@doxdo.com
  ………………..
  …………………..
  جناب مولائی
  من دلیل حذف وبلاگ زیر چتر چهل تکه را از دو ادیتور دیگر پرسیدم و
  خدمت شما عرض کنم که به دلیل بازسازی وبلاگ زیر چتر چهل تکه مرتبا نوشته آخر
  شما در سایت ما انعکاس پیدا می کرد و مشکل ایجاد می شد به همین دلیل حذف شد.*
  *بنده یکی دو بار به سایر وبلاگهای شما سر زدم. ما برای دو در دو محدودهای
  تعیین کردیم که وبلاگهای انتخاب شده مطالب: سکسی، سیاسی، تکراری، سطحی،فقط شعر
  یا عکس، و… نداشته باشند.
  سه وبلاگ دیگر شما حاوی مطالب سیاسی و اکثرا گردآوری شده بودند که در محدوده
  سایت ما جا نمیگیرند.
  mina@doxdo.com
  ………………………………….
  دودردو مال من نیست و … اگر من ربطی به دودردو دارم به دلیل وقت و علاقه آی است که دارم و اگر روزی نتوانم وقت بگذارم “دوستان ” خوبی دارم که جای مرا پر خواهند کرد.ایمیلهای تماس با من هم اینها هستند: mehdi@doxdo.com & robo.rend@gmail.com دیگر ایمیلهایم در چند ماه دیگر اعتبار خود را از دست میدهند. اگر مایل بودین و میدانم که زحمت بزرگی است، لینکها را عوض بفرمائید. ممنون میشوم.
  ارادتمند. مهدی
  http://robo.wordpress.com/2006/04/17/hello-robo/
  Posted by: RaminMolai :: 4/20/2006 01:20:00 PM

 2. بهرام says:

  درود خسن اقا برای همون یک خط هم ممنون زحمت کشیدی اینی که نوشته بودم مال یک گروه شیطان پرست هستش در واقع مجموعه شعره خیلی دوست داشتم ببینم چی میگن بازم دست شما درد نکنه که همون یک خط رو هم گفتی
  ———————
  پاسخ:
  آخه بهرام جان ما از خداپرستاش چه منفعتی برده‌ایم که از شیطان پرست‌هاش منفعت ببریم.
  آقاجان این شیطان پرستهای نروژی ماتهتشون به نازی‌ها وصل هست البته از یک نوع دیگه‌اش و معمولا همگی جوان و کم تجربه هستند و معمولا بعد از اینکه یک کم حالشون خوب بشه برمیگردن قاطی ملت نورمال

 3. کیانوش says:

  خــسـن آقا ماکه با این چیزها بیگانه هستیم.. شما که سرت تو کاره خـوب بگو کـدوم آی پی ها رو بایـد تـحریم کـرد تا ماهم به بـقیه خـبر بدیم

 4. ملا حسنی says:

  حسن آقا
  ما که از کامپیوتر و برق و موتور و اینجور چیزای فنی و فیلترینگ سرمون نمیشه
  بگو کی رو باید بزنیم؟؟

 5. Mehrzad says:

  یعنی اینکه هر نفر یا هر چند نفر با حداکثر 10-15 هزار تومن یک وبسایت بخرن و یک فیلتر شکن روش نصب کنن خیلی دور از اجراست؟
  ————-
  پاسخ:
  من چنین پیشنهادی ندادم!
  به نظر من فیلتر شکن دیگه اثر چندانی نداره بهترین راه برای مبارزه با فیلترینگ همون تحریم آی اس پی هایی است که بیشترین سانسور رو اعمال می‌کنند.

 6. Winston says:

  vaghty ina ro mishnavam delam barae iraniae dakhele iran misooze va migire ya vaghti mibinam ke in kesafata be dokhtarae irani gir midan be khatere lebas halam az khodam be onvane ye irani beham mikhore ama vaghean ke ma khodemun ham moghaserim va hich kare amali anjam nemidim az daste ina khalas beshim
  che heyf…

 7. امیر says:

  سلام حسن آقا:با اینکه جنگ به دهکده ما نرسیده ولی….
  تابعد…

 8. کیانوش says:

  خـسن آقا جان درود
  این لوگوی مخالفت با حجاب اجباری رو چجوری بذارم تو وبلاگ ؟؟؟ اگر ممکنه راهنمائی کن ! پــیلیـــز
  ———————-
  پاسخ
  اول لوگو رو با یک تقه راست و انتخاب گزینه save روی هارد پی سی سیو کنید
  بعد توی صفحه بلاگ اسپات اونجایی که مطالب رو می نویسید یک دکمه ای هست برای بارگزاری عکس و لوگو وجود داره اون دکمه رو فشار بدید یک پنجره باز می شه توی اون پنجر یک دکمه هست که به شما اجازه می ده لوگو رو که روی پی سی خودتون سیو کردید رو انتخاب کنید و دکمه آپ لود رو فشار بدید وقتی فایل آپ لود شد خود بلاگر یک کدی برای تصویر درست می کنه و توی قسمت ادیت قرار می ده اون رو می تونید با دستکاری لینکش لنک اونو تغییر بدیت به صفحه مربطوه (وبلاگ مربوطه)

 9. سید رسول says:

  واقعا دلم برات می سوزه .بیشتر از اینکه از تو متنفر باشم احساس ترحم نسبت به تو دارم . تو یه آدم کوته فکری هستی که داری توی مرداب ضلالت و گمراهی دست و پا می زنی . تو با این عقل علیل و اندکت نمی تونی هم خدا و پیغمبر و ائمه رو بشناسی ، احمق جان فیلترینگی که نظام عدل الهی جمهوری اسلامی به کار می بره به جز از سایت های مبتذل و مستهجن که بگذریم برای مقابله با هرزه نویسی و هرزه گویی های تو و امثال تو هستش . به قول معروف یک بز گر می تونه صد تا بز سالم دیگه رو هم گر کنه ، فیلترینگ برای اینه که چهار تا جوان خام شیطان رجیم نره تو جلدشون و گول چرندیات تو رو بخورن . تو و امثال تو اصلاح شدنی نیستین . تنها راه نجات یافتن بشر از شر شماها مرگ شماست . من به تو و غرب و آمریکا و رژیم صهیونیستی یه چیز می تونم بگم و اون جمله ی معروف امام راحل هستش : ” از دست ما عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید ” . لبیک یا خامنه ای . والسلام
  ———————
  پاسخ به سنده سید الجاکشین:
  آخه جاکش سد رسول تو هم که مثل همه آخوندا از کون اسرائیل داری می‌خوری که!!
  آخه بدبخت فلک زده اگه میخوای از رژیم اسهالی دفاع کنی حداقل با آی پی اسرائیلی روی نت نیا. آخه بدخت این آی پی
  212.150.5.171
  که تو باهاش روی نت هستی از اسرائیل میاد حالا یا اینکه خودت رفتی از کون اسرائیلی‌ها داری می‌خوری یا رهبر جاکشت این امکانات رو در اختیارت گذاشته.
  از زور کون تو، سید علی گدا و سید الجاکشین هم که شده من تا اون روزی که شماها دقمرگ بشین خواهم نوشت

 10. SHIVA says:

  خسن آقا چرا ناراحت میشی ؟ این بدبخت راست گفته . اینا یه پیغمبر ایدزی داشتن که تونست یک میلیارد آدم بدبخت و ساده لوح و احمق رو گول بزنه و به بدبختی و تباهی بکشونه . بذار اینا با همون امام راحله شون خوش باشن و در حماقت بسوزن 🙂 . جدی به این فکر کردی که اگه مطالبت بی ارزش بودن یا بی تاثیر , این الاغها چرا عکس العمل نشون میدادن ؟ تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها … هاها 🙂

 11. جاویدان says:

  از طرف رهبر (سید علی حرامزاده) به سید رسول:
  دل میرود ز دستم * من کون کن یه دستم
  کون میکنم یه دستی * فرزند هر که هستی
  در وقت تنگ دستی * تخمم بگیر دو دستی
  ای ی ی ی ی ی ی سید رسول قبلا هم امدی مقداری گوه خوری کردی جوابت رو دادم اگه نخوندی برو بخون تخم عرب

 12. Winston says:

  حسن اقا…
  این سگان درنده صفت خوک سیرت مجانی پارس نمیکنن
  همشون مزدور و گوش بفرمان سید علی گدای تهرانی هستنند مثل همین سید رسول کذایی

پیام:

اجباری، نمایش داده نمی‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free

وبلاگهایی که می‌خوانم

شمارشگر