چگونه یک بلاگرول گوگل بسازیم؟

پس از فوت نا بهنگام بلاگ رولینگز علیه الرحمه و نظر به اینکه وبلاگستان فارسی مدتی است بی پدر هم شده، حقیر در نقش پدرخوانده! یا همان شوهر ننه! وبلاگستان عمل می‌کنم و یک روش تهیه و استفاده بلاگ رولینگز جدید رو که اخیرا به جهت لطف و مرحمت گوگل، پیغمبر اعظم وبلاگ نویس‌ها در اختیار قرار داده رو اینجا توضیح می‌دم! بیا شیوا! فردا نگی من برای وبلاگستان کاری نمی‌کنم ها!
برای این کار اگر شما در بلاگر مسکن دارید و همچنین قالب جدیدی را که گوگل یا همان بلاگر سابق به شما تحمیل کرده را پذیرفته‌اید، می‌توانید مستقیما در همان بلاگر یک معجونی بنام widget که در بعضی دیکشنری ها به "چیز" یا "فلان چیز" معنی شده استفاده کنید و نیازی به این شامورتی بازی‌های من ندارید، پس برید پی کارتان ویک سرگرمی بهتر برای خود پیدا کنید.
برای شما که یا در بلاگر سکونت ندارید، یا به هر دلیلی نمی‌خواهید زیر بار بلاگر بروید و قالب جدید را بپذیرید می‌توانید بر اساس این نوشته یک بلاگ رولینگز بدرد بخور برای خود دست و پا کنید.

تاریخ نگارش: 4 ژانویه 2009 برابر 15 دی 1387

دوستان چنانچه در استفاده از این اطلاعات با مشکلی مواجه شدید به آدرس وبلاگ من (خُسن آقا) بروید و در قسمت نظرخواهی مشکل را به من خبر دهید. توضیح: برای مشاهده تصاویر به اندازه بزرگتر روی تصویر‌ها تقه بزنید.


بازگشت به صفحه اصلی
1.      یک گوگل اکانت (از نوع ریدر) برای خودتان باز می‌کنید، اگه ندارید، اگه دارید همونو استفاده کنید، آدرس اونجایی که باید اکانت باز کنید: http://www.google.com/reader


2.      پس از درست کردن اکانت، وارد گوگل ریدر بشوید.


3.      با تقه زدن روی لینک Settings دست راست بالای صفحه بروید توی بخش Subscriptions یک دونه پوشه اضافه کنید، اگر اولین باری هست که وارد صفحه ریدر گوگل میشوید خودش این تصویر رو به شما نشون می‌ده و می‌تونید با تقه زدن روی اون دکمه وسط صفحه، یک پوشه درست کنید. مهم نیست اینکه پوشه رو با چه نامی درست می‌کنید، فقط از این نظر مهم هست که بعدا بدونید اسم این پوشه چی هست، پس نام پوشه رو یاداشت کنید که مجبور نشید دوباره برگردید توی این صفحه.
Add new folder
4.      حالا به صفحه اصلی Reader گوگل بروید و شروع کنید به اضافه کردن آدرس اون وبلاگ‌هایی رو که می‌خواهید توی بلاگ رولینگز شما باشه اضافه کنید برای این کار به تصویر نگاه کنید. روی دکمه Add a subscription که در سمت چب تصویر می‌بینید تقه بزنید و لینک رو اضافه کنید. توجه داشته باشید که اینجا بهتر هست لینک آر‌اس‌اس وبلاگ مربوطه رو بدهید گرچه گوگل خودش معمولا آدرس خوراک آر اس اس سایت مربوطه رو پیدا می‌کند. نکته دیگه اینکه این سیستم با آر‌اس‌اس کار می کند در نتیجه اگر وبلاگی سیستم آر اس اس نداشته باشد نمی توان در بلاگ رول اضافه کرد، می توان اضافه کرد ولی گوگل تاریخ به روز شدن آنرا درست منعکس نمی‌کند.


5.     وقتی همه آدرس‌ها رو اضافه کردید می‌روید مجددا در بخش Folders and Tags و اون پوشه‌ای را که برای بلاگ رولینگز در نظر گرفتید رو عمومی (همگانی) (public) می‌کنید. همه لینک‌هایی را که می خواهید در گوگل رولینز خود داشته باشید باید در این پوشه قرار بدهید.


6.     مهم نیست اگر همه وبلاگ‌ها رو اضافه نکردید بعدا هم می‌تونید به مرور زمان این کار رو بکنید.
Add a subscription
7.     حالا توی همون بخش (Folders and Tags) روی لینک (add a blogroll to your site) کنار همان پوشه همگانی که من اسمش رو گذاشتم بلاگ رول blogroll تقه بزنید تا یک پنجره جدید به این شکل باز بشه و از توی اون پنجره باید کدی رو که توی پنجره نشون داده شده کپی کنید.
Add a blogroll to your blog
8.     وقتی این کارها رو کردید می‌تونید اون کدی رو که در مرحله قبلی کپی کردید توی اون بخش از وبلاگتون که می‌خواهید بلاگ رولینگز نشون داده بشه بچسبونید. البته این کد چندان پیشرفته نیست، من یک کدی رو روی نت از یک جایی کش رفتم که می‌تونید از اینجا (googleroll.txt) دونلود کنید و بعد با دو تا تغییر بلاگ رولینگز رو یک کمی پیشرفته تر کنید.


9.     حالا اون کدی رو که از ریدر گوگل از این صفحه کپی کردید نگاه کنید دو تا قسمتش رو نیاز داریم، یکی شماره اکانت شما ست که یک چیزی به این شکل هست (05670364682793454569)، دقت کنید ما فقط شماره‌هایی رو نیاز داریم که بین دو بخش user و lable قرار داره به این نمونه که بصورت قرمز مشخص شده نگاه کنید: user/05670364682793454569/label اون دوتا خط مورب رو هم احتیاج نداریم.


10.     بعد هم به اون کلمه‌ای که بعد از label هست نیاز داریم، اون کلمه همون نامی هست که برای پوشه بلاگ رولینگز در مرحله 3 انتخاب کردید هست. من اسمشو گذاشتم blogroll.


11.     حالا وقتی همه این شامورتی بازی ها را در آوردید کدی رو که در اینجا (googleroll.txt) هست داونلود کنید و با نوت پد Notepad باز کنید و بگردید در بخشی که شماره اکانت هست بجاش شماره اکانت خودتون رو بچسبونید دقت کنید این شماره در دو جای مختلف هست. در بخشی که نوشته blogroll بجای این اسم نام پوشه‌ای رو که در مرحله 3 انتخاب کردید قرار بدهید، بعد هم این فایل رو سیو (Save) کنید، تا همیشه در دسترستون باشه. (به تصویر روبرو نگاه کنید)
تغیرات در کد
12.     حالا برای قرار دادن گوگل رولینگزی که ساختید بروید در بخش قالب وبلاگ خودتون و هر کجای وبلاگ که خواستید این کد رو بچسبونید. .
والسلام نامه شد تمام! خیرش رو ببینید، یک دعایی هم به جان رهبر بکنید تا آن یک دست دیگرش هم چلاق شود
بازگشت به صفحه اصلی